لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۵۰

تظاهرات جدید طرفداران مُرسی در مصر


حامیان محمد مرسی رئیس جمهوری برکنار شده مصر تظاهرات جدیدی را آغاز کرده اند و یکی از ساختمانهای دولتی در قاهره را به آتش کشیدند.
اخوان المسلمین فراخوان تظاهرات برای روز پنجشنبه صادر کرده بود.
تلویزیون دولتی مصر و شاهدان می گویند صدها نفر از طرفداران اخوان المسلمین روز پنجشنبه به دفاتر دولتی در «جیزا» حمله کردند و در ورودی آن را به آتش کشیدند.
در تظاهراتی دیگر در اسکندریه، صدها نفر از اخوان المسلمین خواهان بازگشت مرسی به قدرت شدند.
اخوان المسلمین ویدیویی را توزیع کرده اند که صد ها جسد در کفن پیچیده را در مسجد الامام در قاهره را نشان می دهد. وزارت بهداشت مصر تعداد قربانیان ناشی از خشونتهای روز چهارشنبه در سراسر مصر را ۵۲۵ تن اعلام کرده است. به گزارش وزارت بهداشت ۳۷۰۰ نفر نیز روز چهارشنبه مجروح شده اند. اخوان المسلمین تعدادکشته شدگان را دست کم ۴۵۰۰ نفر اعلام کرده است. بنا به گزارشها ۴۳ نفر از نیروهای انتظامی نیز در این برخوردها کشته شده اند.

روز پنجشنبه فضای کشور تنش آلود ولی آرام است. خیابانهای قاهره آرام است. شب گذشته مقررات منع رفت و آمد به اجرا گذاشته شد، که بخشی از شرایط اضطراری اعلام شده است.

خشونتهای روز چهارشنبه هنگامی آغاز شد که نیروهای ارتش اقدام به متفرق کردن دو اجتماع طرفداران مرسی در قاهره کردند. این خشونتها به سرعت به مناطق دیگر چون اسکندریه و سوئز گسترش یافت.

مقامهای دولت مصر بارها قبل از اقدام عملی به پراکنده کردن اجتماعات و تظاهرات علیه ارتش و دولت موقت، به تظاهرکنندگان هشدار داده بودند.

محمد ابراهیم وزیر کشور از دخالت نیروهای امنیتی در متفرق کردن اجتماعات دفاع کرد و گفت آنها از حداقل زور و فقط ار گاز اشک آور استفاده کردند. محمد ابراهیم اخوان المسلمین را به دلیل ایجاد فضای خشونت در سراسر کشور، شلیک به سوی پلیس، حمله به ساختمانهای دولتی، و سوزاندن کلیساها مقصر دانست.

وزیر کشور مصر گفت دولت موقت بنا به خواست مردم مصر ثبات را به کشور بر می گرداند.

در همین حال محمد البرادعی که از رهبران طرفدار اصلاحات است، یعد از وقایع روز چهارشنبه، از سمت خود به عنوان معاون ریاست جمهوری استعفا داده است. آقای البرادعی گفته است او نمی تواند مسئولیت حتی یک قطره خون را برعهده بگیرد.

روز چهارشنبه کاخ سفید اقدام دولت مصر در اعمال خشونت علیه تظاهرکنندگان را محکوم کرد. جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید گفت ایالات متحده به کرات از نیروهای امنیتی مصر خواسته است تا در مقابل تظاهرکنندگان خویشتنداری کنند.

سخنگوی کاخ سفید ضمن مخالفت با اعلام وضعیت فوق العاده یک ماهه گفت: بهره گیری از خشونت شرایط مصر را برای حرکت در مسیر ثبات و دموکراسی پایا و ماندگار دشوارتر خواهد کرد و با وعده های دولت برای پیگیری آشتی ملی در کشور «مغایرت کامل» دارد.

جان کری وزیر امور خارجه امریکا نیز خواهان پایان دادن به شرایط اعلام شده اضطراری در مصر شد و از همه طرفها خواست که راه حل سیاسی برای حل اختلافات بیابند.
جان کری گفت ضمن تأسف بار خواندن وقایع چهارشنبه گفت:«مصری‌ها در داخل و خارج از دولت نیاز به این دارند که گامی به عقب بردارند، شرایط را آرام کنند و از هدر رفتن جانهای بیشتر بپرهیزند.» آقای کری گفت:‌ «جهان نظاره‌گر وقایع مصر است.»

رهبران اتحادیه اروپا، ترکیه، کانادا، دبیرکل سازمان ملل، و برخی دیگر از کشورها نیز رفتار دولت مصر را موردانتقاد قرار دادند و تقبیح کردند.
XS
SM
MD
LG