لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۴

وزیر دفاع آمریکا: اسرائیل شالوده استراتژی آمریکا در خاورمیانه است


نتانیاهو از اشتون کارتر هنگام ورود به دفترش استقبال کرد
نتانیاهو از اشتون کارتر هنگام ورود به دفترش استقبال کرد

اشتون کارتر وزیر دفاع آمریکا روز سه شنبه با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل دیدار و گفتگو کرد. در این دیدار که یک هفته پس از قطعی شدن توافق اتمی بین ایران و شش قدرت، که نتانیاهو بشدت با آن مخالف است، صورت می گیرد، اشتون بر تعهد آمریکا به امنیت اسرائیل تاکید گذاشت.

اشتون کارتر روز دوشنبه، در کوشش برای اطمینان دادن دوباره به اسرائیل، آن کشور را « شالوده استراتژی امریکا در خاورمیانه» نامید.

نتانیاهو در سراسر روند مذاکرات هسته ای علیه آن سخن گفته است و هفته پیش، پس از آن که آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان با ایران به توافق رسیدند،معامله را یک «اشتباه تاریخی» توصیف کرد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد روز دوشنبه توافق را به اتفاق آرا تصویب کرد و انتقادهای بیشتری را از سوی ران پراسور، سفیر اسرائیل موجب شد.

او گفت: «ایران اینک۱۵۰ میلیارد دلار برای کمک به گروه های تروریستی در اختیار خواهد داشت.»

سامانتا پاور سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد، شورای امنیت را برای «آزمایش دیپلماسی» ستود، با این حال گفت معامله نگرانی های آمریکا نسبت به ایران، از جمله نقض حقوق بشر، حمایت ار تروریسم و برنامه موشکی بالیستیک،را برطرف نمی کند.

در این میان، لوران فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه روز سه شنبه گفت هفته آینده برای دیدارهایی، از جمله با حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران، به تهران خواهد رفت. فابیوس هفته پیش گفت محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران از اودعوت کرده است در پایان مذاکرات به تهران مسافرت کند.

در واشنگتن، قانون گذاران، بعنوان بخشی از دوره ۶۰ روزه ای که در جریان آن آنها می توانند توافق اتمی ایران را تصویب یا رد کنند، به بررسی آن ادامه می دهند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا عهد کرده است هر مصوبه ای را که مانع اجرای توافق اتمی با ایران شود، وتو کند. میچ مک کانل، رهبر اکثریت جمهوریخواه سنا پیش بینی کرده است که آقای اوباما در گذراندن توافق از تصویب کنگره، با « چالشی واقعی» روبرو خواهد بود.

XS
SM
MD
LG