لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۰۶

کارت اعتباری رئیس جمهوری آمریکا در رستوران برگشت خورد!


رئیس جمهوری آمریکا هنگام سخن‌رانی بعد از امضای فرمان بالابردن امنیت کارت‌های اعتباری و خودپرداز – کاخ سفید، ۲۵ مهر
رئیس جمهوری آمریکا هنگام سخن‌رانی بعد از امضای فرمان بالابردن امنیت کارت‌های اعتباری و خودپرداز – کاخ سفید، ۲۵ مهر

هیچ‌وقت برایتان پیش آمده که موقع پرداخت پول، متوجه شوید جیبتان خالی است و جلوی جمع احساس شرمساری کنید؟

این وضع برای پرزیدنت اوباما پیش آمد.

به نوشته کریستین ساینس مانیتور، ماه گذشته، رئیس جمهوری آمریکا پس از صرف شام در یک رستوان مجلل نیویورک کارت اعتباری‌اش را برای پرداخت صورتحساب به گارسون داد، ولی کارتش پذیرفته نشد.

دست‌کم، روایت آقای اوباما برای کارکنان سازمان حمایت مالی از مصرف‌کنندگان چنین بود. دیدار روز جمعه کارکنان آن سازمان با آقای اوباما پس از امضای فرمان ریاست جمهوری برای بالابردن امنیت کارت‌های اعتباری و خودپرداز انجام شد.

درست است – بعضی وقت‌ها خبر به همین سادگی ‌است.

رستوران مورد بحث «استلا» در مرکز منطقه تجاری منهتن نیویورک بود. باراک و میشل اوباما در نیویورک بودند چون رئیس جمهوری در مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی داشت.

کریستین ساینس مانیتور به نقل از شبکه خبری سی‌ان‌ان گزارش داده که پس از صرف شام رئیس جمهوری و بانوی اول، موقع پرداخت صورت‌حساب، کارکنان رستوران ناچار شدند به اطلاع رهبرِ به‌اصطلاح «دنیای آزاد» برسانند که کارت اعتباری‌اش در آن ‌رستوران «اعتباری ندارد» چون شرکت صادرکننده کارت، پرداخت صورت‌حساب را قبول نمی‌کند.

آقای اوباما گفت: «فکر می‌کنم از کارتم به قدر کافی استفاده نمی کنم، برای همین آن‌ها فکر کردند تقلبی در کار است. به گارسون ها توضیح دادم که همیشه صورت‌حساب‌هایم را به موقع پرداخت می‌کنم. به هر حال، شانس آوردیم که میشل کارت اعتباری‌اش را همراه داشت.»

آقای اوباما تجربه شخصی‌اش را به عنوان شاهد میزان تقلبات در کارت‌های اعتباری و لزوم امنیت این کارت‌ها مثال ‌آورد و گفت: «حتی من هم از این مسأله در امان نیستم.»

این قضیه گزک به دست منتقدان داد و آن را نمونه‌ای از خرج‌های بی‌حساب و کتاب دولت آقای اوباما قلمداد کردند. حرف‌هایی از این دست زیاد زده شد: « فکر می‌کنید آقای اوباما در هزینه‌های فدرال زیاده روی می‌کند؟ البته که ولخرجی می‌کند، کارت اعتباری خودش برای پرداخت صورت‌حساب رد شد! برای اداره کشور از واقعیات دور است؟ حتی کارت اعتباری خودش هم اعتبار ندارد! گویا در هپروت سِیر می‌کند؟ حتی پول نقد کافی برای پرداختن پول یک وعده شام همراهش نیست!» و قس علی‌هذا.

اما در مورد این که این حرف‌ها چقدر واقعیت دارد، فقط این را بگوییم هر چند میزان بدهی دولت فدرال بی‌شک بسیار هنگفت است، کسری بودجه در زمان ریاست جمهوری آقای اوباما سال به سال پایین آمده.

پیتر بیکر، گزارشگر اعزامی نیویورک تایمز به کاخ سفید در توئیتی این طور گفته: «کارت اعتباری آقای اوباما در رستوران رد شد. معلوم است که گارسون رستوران نکته اصلی در کاهش کسری بودجه را درست نفهمیده!»

XS
SM
MD
LG