لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۹

افزايش صادرات و کاهش کسری تجاری آمريکا


ፈረንሳ፡ ግብረሽበራዊ መጥቃዕቲ ፓሪስ ልዕሊ ሚእቲ ህይወት ቀዚፉ ሕዳር 13, 2015
ፈረንሳ፡ ግብረሽበራዊ መጥቃዕቲ ፓሪስ ልዕሊ ሚእቲ ህይወት ቀዚፉ ሕዳር 13, 2015

اين امر نشانگر شتاب در تقاضای داخلی است، که نمی تواند با عرضه کالاهای تولید داخل ارضا شود

در حالی که صادرات ایالات متحده به بالاترين رکورد صعود کرد، و نرخ بیکاری ایالات متحده به پایین ترین سطح در شش سال گذشته رسيده است، کسری تجاری آمریکا در ماه مه میلادی کمی بیشتر از حد انتظار بهبود یافت.

وزارت بازرگانی آمريکا در روز پنج شنبه ۱۲ تيرماه گفت، شکاف تراز بازرگانی با ۵ و ۶ دهم درصد افت به ۴۴ ميليارد و ۴۰۰ ميليون دلار رسيد، که نشان می‌دهد اقتصاد ایالات متحده از بهبود اقتصاد جهانی بهره مند شده است.

برآورد کسری تراز تجاری ماه آوریل با اندکی تجدید نظر ۴۷ ميليارد دلار تخمين زده شد. بهبود نسبی کسری تجاری ماه مه به دنبال پنج ماه متوالی افزایش صورت گرفت.

به گزارش آژانس فرانس پرس، تحليل گر «مودی آناليتيک»، تو پاکارد، می گويد، «بهبودی که در داده‌های تجاری ماه مه در ارتباط با صادرات ایالات متحده دیده می شود نشان می دهد بهبود اقتصادی جهان در حال بدست آوردن کشش است.»

فراتر از انتظارات

طبق نتيجه نظرسنجی رویترز از اقتصاددانان، قبلا گزارش شده بود که کسری تجاری در ماه مه ۴۷ ميليارد و ۲۰۰ ميليون خواهد بود، اما با داده های جديد به نظر می‌رسد که صرفاً به ۴۵ میلیارد دلار محدود باشد، که نشان می‌دهد کسری تجاری احتمالا کمتر از آنچه که بيم آن می‌رفت بر رشد سه ماهه دوم سنگينی خواهد کرد.

با احتساب تورم، کسری از ۵۳ ميليارد و ۸۸۰ ميليون به ۵۱ ميليارد و ۹۶۰ ميليون دلار در ماه آوريل رسيد.

بازرگانی ۱ و نيم درصد از توليد ناخالص ملی کم کرده است. در سه ماهه نخست سال، اقتصاد تقريبا ۳ درصد انقباض سالانه داشته است.

صادرات ماه مه، با ۱ درصد افزايش، به رکورد ۱۹۵ ميليارد دلار دست يافت. افزایش توليد خودرو، قطعات و موتور، صادرات را به چنين رکوردی رهنمون شد. صادرات کالاهای مصرفی نیز در بالاترین حد ثبت شده بود.

در حالی که واردات نفتی به پائين ترين حد خود از سال ۲۰۱۰ اکنون رسيد، کل واردات با ۳ دهم درصد کاهش به ۲۳۹ ميليارد و ۸۰۰ ميليون دلار افت کرد. با این حال، واردات غير نفتی به بالاترين رکورد در ماه مه رسيد.

اين امر نشانگر شتاب در تقاضای داخلی است، که نمی‌تواند با عرضه کالاهای تولید داخل ارضا شود، و اين مطابقت دارد با انتظاری که از بهبود رشد اقتصادی در سه ماهه دوم سال جاری می‌رود.

شکاف تجاری موضوع حساسی در ارتباط با چين است، که از ۲۷ ميليارد و ۳۰۰ ميليون دلار در ماه آوريل به ۲۸ ميليارد و ۸۰۰ ميليون دلار رسيده است.

نرخ بیکاری

نمودار نرخ بیکاری در ایالات متحده، ژوئن ۲۰۱۴
نمودار نرخ بیکاری در ایالات متحده، ژوئن ۲۰۱۴

گزارش روز پنجشنبه وزارت کار نشان می‌دهد که نرخ بیکاری در ماه ژوئن دو دهم درصد سقوط کرده و به ۶ و یک ‌دهم درصد رسيده است.

این مطالعه همچنین از توليد ۲۸۸ هزار شغل خبر می دهد. رشد اشتغال و نرخ بیکاری هر دو بهتر از پيش‌بينی اقتصاددانان از کار درآمد.

مشاور اقتصادی رئیس جمهوری اوباما گفت، از سال ۲۰۰۰ این نخستين بار است که اقتصاد در پنح ماه متوالی هر ماه ۲۰۰هزار شغل ايجاد کرده است. با اين وصف، جیسون فورمن خاطرنشان ساخت که بسیاری از خانواده ها هنوز هم با بیکاری بلند مدت و دستمزد راکد دست بگريبانند.

کارشناسان دولتی می‌گویند رشد اشتغال در ماه گذشته، بطور گسترده‌ای در خدمات حرفه‌ای، خرده فروشی، خدمات مواد غذایی و مراقبت‌های بهداشتی، چشمگیر بود.

اين داده‌ها می‌تواند بیانگر اين باشد که بزرگترین اقتصاد جهان از تاثيرات بسیار نامساعد آب و هوای زمستان گذشته، که در ماه‌های اوليه سال جاری آسيب‌های فراوانی به اقتصاد آمریکا زد، رهايی يافته و اکنون در حال بهبود است.

داده‌های اميدوارکننده مشوق سرمایه گذاران بود، بطوری که میانگین صنعتی داو جونز، يعنی بهترین و شناخته شده‌ترين شاخص قیمت سهام در کشور را، برای نخستين بار به بالای ۱۷هزار سوق دادند.

در طول سال گذشته، تعداد افرادی که رسماً جزو بیکاران محسوب می‌شوند، ۲ ميليون و ۳۰۰ هزار نفر کاهش داشته است، اما هنوز ۹ ميليون و ۵۰۰ هزار نفر از مردم بيکار هستند.

اطلاعات شغلی دیگر مخلوط بود. تعداد آمریکايی‌هایی که بطور نيمه وقت کار می‌کنند افزایش یافت، زیرا آنها نمی‌توانند کار تمام وقت پیدا کنند و اين در حالی است که تعداد افرادی که بيش از ۲۷ هفته بيکار بوده‌اند کاهش یافته است.

گزارش جداگانه‌ای از وزارت بازرگانی نشان می‌دهد که صادرات رو به رشد، کسری تجاری آمریکا را بهبود بخشيده است.

XS
SM
MD
LG