لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۰۹

اوباما از کنگره خواست بودجه اضطراری مبارزه با ابولا را تصویب کند


سخنرانی باراک اوباما رئيس جمهوری ايالات متحده، در مؤسسه ملی بهداشت در مريلند در باره مبارزه با اپیدمی ابولا – ۱۱ آذرماه ۱۳۹۳
سخنرانی باراک اوباما رئيس جمهوری ايالات متحده، در مؤسسه ملی بهداشت در مريلند در باره مبارزه با اپیدمی ابولا – ۱۱ آذرماه ۱۳۹۳

رئيس جمهوری آمريکا، از نمایندگان کنگره خواست پیش از آغاز تعطيلات کريسمس در چند هفته آینده، بودجه اضطراری۶ ميليارد و ۲۰۰ ميليون دلاری مبارزه با ویروس ابولا و آماده‌سازی بیمارستان‌های آمريکا جهت رسیدگی به موارد احتمالی ابتلا به آن بیماری در آینده را تصويب کنند.

باراک اوباما که روز سه‌شنبه در مؤسسه ملی بهداشت در نزدیکی واشنگتن صحبت می‌کرد، همچنین گفت پول مورد نياز برای مقابله با این بیماری در حال اتمام است و کنگره می‌تواند با گذراندن اين لایحه، به مردم آمریکا و جهان یک هدیه کریسمس بدهد.

رئيس جمهوری از آزمایشگاه‌های مؤسسه ملی بهداشت ديدار کرد و به دانشمندان برای اتمام مرحله اول آزمایش‌های بالینی واکسن بالقوه‌ای که می‌تواند برای پیشگیری ابولا مورد استفاده قرار گیرد، تبریک گفت. فاز بعدی شامل ارسال اين واکسن به غرب آفريقا است تا در محل نيز مورد آزمایش‌های بالینی قرار گيرد.

به گفته رئیس جمهوری آمریکا اين مساله که این واکسن بالقوه در مرحله اول آزمایش عوارض جانبی جدی در بر نداشته است «خبر هیجان انگیزی است» و در ادامه خاطرنشان کرد هيچ داروی بالقوه ديگری تا اين مرحله پيشرفت نکرده است.

با این حال، آقای اوباما تاکید کرد هیچ تضمینی وجود ندارد که اين واکسن مؤثر باشد و کار مبارزه، حتی اگر توجه رسانه‌ها به مسائل دیگر معطوف شده باشد، نزديک به خاتمه یافتن هم نشده است. وی به شیوع بیماری در کشورهایی مانند سیرالئون اشاره کرد که در آن عفونت و مرگ و میر در هفته‌های اخیر افزایش یافته است.

رئيس جمهوری همچنین افزود «اگر ما بخواهيم اين اپيدمی را برای خودمان حل کنيم، باید آن را برای غرب آفریقا هم حل کنيم.»

بودجه‌های اضطراری

قسمت اعظم درخواست باراک اوباما، جهت تامين بودجه مورد نیاز برای واکنش فوری به اپیدمی ابولا در داخل و خارج از کشور است؛ اما این بسته پيشنهادی همچنین شامل یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار بودجه‌های اضطراری است، يعنی پول‌هایی که اگر قانونگذاران تصمیم به زدن بخش‌هايی از لایحه بگيرند، می‌تواند حذف شود.

از آنجایی که نمایندگان مجلس تشخیص می‌دهند ایالات متحده بايد برای توقف این بیماری مهلک دست به اقدام بزند، با اين وصف برخی از دادن امکانات به دولت برای سرمایه‌گذاری در نظام بهداشت دولتی در غرب آفریقا احتياط می‌کنند.

يکی از ناظران می‌گويد «من فکر می‌کنم در مورد نیاز به استقامت در اين مبارزه طولانی مدت و ایجاد ظرفیت برای کشورها به منظور حصول اطمینان از این که در آینده اين قبيل اپيدمی‌ها روی ندهد، درک کمی وجود دارد.»

پاسخی که ايالات متحده به اين اپيدمی داده تاکنون شامل استقرار پرسنل آمریکایی در غرب آفریقا به تعداد ۲۰۰ غیر نظامی و ۳ هزار مامور انتظامی است.

رئیس جمهوری ایالات متحده در سخنرانی خود در مؤسسه ملی بهداشت گفت مبارزه با ابولا در سرمنشا خود در حال نشان دادن نتایجی است، به ویژه در لیبریا، که در آن ایالات متحده از ۱۰ واحدی که برای درمان ابولا طرح ريزی شده، تاکنون ۳ واحد را ساخته است و تعداد تخت برای بيماران ابولا انتظار می‌رودتا اوايل سال آينده به ۲ هزار برسد.

آقای اوباما افزود «ما ظرفیت آموزش صدها نفر از کارگران بهداشتی جدید در هر هفته را افزايش داده‌ايم. ما شیوه‌های کفن و دفن در سراسر لیبریا را بهبود بخشيده‌ايم. در نتیجه، شاهد اخبار دلگرم کننده‌ای بوده‌ايم که عبارت است از کاهش میزان عفونت در لیبریا.»

ابولا تاکنون ۶ هزار نفر را در در گینه، لیبریا و سیرالئون، به همراه تعداد ديگری از مردم در ساير کشورها، کشته است.

دولت اوباما در ماه سپتامبر پس از یک سری اشتباهات در پروتکل مربوط به يک بیمار ابولايی که از لیبریا به تگزاس سفر کرده و بعد هم فوت کرده بود زیر آتش انتقاداتی قرار گرفت. دو پرستار که از آن بیمار مراقبت می‌کردند نيز ويروس را از وی گرفتند.

XS
SM
MD
LG