لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۹

پیروزی بزرگ اوباما با رای موافق دیوان عالی کشور به قانون بهداشت


پیروزی بزرگ اوباما با رای موافق دیوان عالی کشور به قانون بهداشت
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:35 0:00

دیوان عالی آمریکا روز پنجشنبه با قانون پوشش بیمه بهداشتی برای میلیون ها آمریکایی، که به طرح «اوباما کِر» معروف است، موافقت کرد. رأی دیوان عالی کشور آمریکا از اختصاص یارانه از محل مالیات‌های سراسری برای برنامه بیمه بهداشتی باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا حمایت کرده است.

بر اساس رأی ۶ بر ۳ قاضیان دیوان عالی آمریکا، و مطابق قانون بیمه بهداشتی مصوب ۲۰۱۲، یارانه هایی که در حال حاضر ۸ میلیون و ۷۰۰ هزار آمریکایی برای برخورداری از بیمه بهداشتی دریافت می کنند، ربطی به محل زندگی آنان ندارد.

باراک اوباما، اندکی پس از اعلام رأی، از باغ گل سرخ کاخ سفید سخنان کوتاهی ایراد کرد. او گفت: «امروز پس از بیش از پنجاه بار تلاش در کنگره، و به رغم چالش‌های بسیاری که علیه این قانون در دیوان عالی کشور انجام گرفت، سرانجام قانون بهداشت ارزان قیمت ماندگار شد.»

این رای دومین پیروزی عمده اوباما در دیوان‌عالی آمریکاست. با این رای مهم ترین دست آورد اوباما در زمینه سیاست داخلی محک زده شد.

جان رابرتس، رئیس دیوان عالی، بار دیگر، همراه با دیگر همکاران لیبرال اندیش خود، از این قانون حمایت کرد.

شرکت های بیمه از بین نمی روند

جان رابرتس در توضیحاتی که برای این تصمیم‌گیری نوشته، آورده است که: «کنگره قانون بهداشت ارزان قیمت را برای ارتقای بازار بیمه های بهداشتی تصویب کرد نه برای نابودی آن‌ها.»

او در این نوشته افزوده است «پرهیز از نتایج مصیبت باری که کنگره خواستار اجتناب از آنهاست» مستلزم وجود اعتبار در سراسر کشور است.

این سومین بار است که در مدت سه سالی (از سال ۲۰۱۲ تاکنون) که از تصویب این قانون می گذرد، دیوان‌عالی کشور آمریکا برخلاف نظر محافظه کارانی که خواستار لغو و بی محتوا کردن این قانون هستند، به آن رای موافق می دهد. قاضی رابرتس در سال ۲۰۱۲ نیز مدافع مهم این قانون بود.

قاضی آنتونی کندی نیز به همراه همکاران هم فکرش به این قانون رای موافق داد.

نانسی پلوسی، رهبر اقلیت دموکرات مجلس نمایندگان، در بیانیه ای گفت: «این رای، به منزله پیروزی شعور متعارف و پیروزی همه خانواده های آمریکایی است.» او در این بیانیه افزوده است: «جمهوری‌خواهان می بایست ازمدت ها پیش از حمله به امنیت نویافته بهداشتی ای که این قانون برای میلیون ها و میلیون ها آمریکایی در سراسر کشور به ارمغان آورده، دست برمی داشتند.»

روز پنجشنبه ۴ تیرماه دیوان‌عالی کشور آمریکا که بشدت دستخوش دوگانگی و تضاد آرای قاضیان است، با ۵ رای در برابر ۴ رای پیروزی دیگری را برای گروه های مدافع حقوق مدنی و دولت اوباما رقم زد. بنابر تفسیری که از «قانون مسکن عادلانه» انجام شد، دیوان عالی رای داد که قانون به دعاوی اِعمال تبعیض در مسکن، که در عمل بی طرفانه به نظر می رسند اما می توانند نتیجه تبعیض آمیز داشته باشند، امکان طرح شدن بدهد.

سازمان غیردولتی موسوم به «طرح جامع جوامع»، که در تگزاس مستقر است، ادعا می کند این ایالت با مخالفت با دادن امتیازهای مالیاتی به خانه سازانی که در محلات فقیر و اقلیت نشین خانه سازی می‌کنند، قانون مسکن عادلانه را نقض کرده است. این سازمان در این ادعا از حمایت دولت اوباما برخوردار بود.

XS
SM
MD
LG