لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۰

اوباما: آلودگی هوا جهان را تهدید می کند


باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه از منطقه حلقه قطبی آمریکا عبور کرد، و به دیدار از آلاسکا که هدف آن برجسته ساختن آثار تغییرات جوی بود، پایان داد.

آقای اوباما، اولین رئیس جمهوری در کاخ سفید آمریکا است که از این منطقه دیدن می کند.

در جریان سفر سه روزه او به ایالت شمال غربی آمریکا، او بارها تاکید کرد آمریکا – دومین تولید کننده آلودگی کربن در جهان - به اندازه کافی برای حفاظت از محیط زیست کار نمی کند.

او در جمع ساکنان کوتزبو، شهرک دور افتاده قطبی که با فرسایش ساحل به دلیل بالا آمدن سطح دریاها می جنگد، گفت سعی کرده است بقیه کشور را از مسائل مربوط به تغییرات جوی آگاه سازد. اوباما به ساکنان شهرک گفت: "اما شما هم اینک دربطن آن قرار دارید."

آقای اوباما گفت دمای هوا در قطب دو برابر سریع تر از بقیه جهان بالا می رود، و ساکنان آن را در خطر منحصر به فرد ذوب شدن یخ و فرسایش زمین قرار می دهد.

رئیس جمهوری آمریکا گفت: "آنچه در این جا روی می دهد زنگ بیدار باشی برای آمریکا و برای جهان است. ما به سرعت کافی حرکت نمی کنیم. اگر کاری انجام ندهیم، آثار آن می تواند غیر قابل برگشت باشد."

پیشتر، آقای اوباما در دیلینگام، مرکز بزرگترین صید ماهی آزاد در جهان، با رهبران قبیله ای و ماهیگیران ملاقات کرد، چگونگی صید ماهی سالمون در تورهای سنتی را آموخت و با لباس آمریکاییان بومی به دانش آموزانی که یک رقص سنتی را اجرا می کردند پیوست.

رئیس جمهوری روز دوشنبه در کنفرانسی در شهر آنکوریج ، تغییرات آب و هوا را تهدید قرن نامید و گفت اگر جهان برای کاهش آلودگی و انتشار گازهای گلخانه ای کاری انجام ندهد، ممکن است سرانجام تمام شهرها در آب غرق شوند.

آقای اوباما سعی دارد در برنامه ای برای مبارزه با تغییرات جوی، خود نیروگاه های آمریکا را به کاهش تولید دی اکسید کربن به میزان ۳۲ در صد پائین تر از سطوح ۲۰۰۵ وادار کند و در همین حال بر استفاده از انرژی های تولید شده از منابع تجدید پذیر بیافزایند.

دانشمندان هشدار داده اند بالارفتن دما بیش از ۲ درجه سانتیگراد بالاتر ار سطوح پیش از صنعتی شدن موجب گرم شدن فوق العاده هوا و بالا آمدن سطح دریاها خواهد شد.

آقای اوباما در سفرش همچنین از قانون گذاران خواست اعتبار ساخت یک کشتی سنگین یخ شکن جدید برای گارد ساحلی آمریکا، جهت کمک به تامین نیازهای امنیتی در قطب را افزایش دهند.

XS
SM
MD
LG