لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۹

اوکراین و روسیه از افزایش تلفات ناشی از انفجار سد کاخوفکا خبر دادند


تصویری از زیر آب رفتن خانه‌ها در شهر اولشکی اوکراین به دلیل سیلاب ناشی از تخریب سد کاخوفکا. ۱۰ ژوئن ۲۰۲۳
تصویری از زیر آب رفتن خانه‌ها در شهر اولشکی اوکراین به دلیل سیلاب ناشی از تخریب سد کاخوفکا. ۱۰ ژوئن ۲۰۲۳

مقامات اوکراینی و روسی از افزایش آمار تلفات ناشی از انفجار سد کاخوفکا به ۴۵ تن خبر دادند.

به گفته اوکراین، ۱۶ تن در مناطق تحت کنترل دولت این کشور در نتیجه انفجار سد در روز ششم ژوئن جان خود را از دست دادند. مقامات روسیه‌ نیز آخرین آمار جان‌باختگان در مناطق تحت اشغال خود را ٢٩ تن عنوان کردند.

کرملین، اوکراین را به «خرابکاری» در این سد، با هدف قطع آب شبه‌جزیره کریمه و منحرف کردن توجه‌ها از ضدحمله «متزلزل» علیه نیروهای روسیه متهم می‌کند. در مقابل، اوکراین می‌گوید روس‌ها با انفجار این سد و ایجاد سیلابی بزرگ در جبهه‌های نبرد، زمین‌های کشاورزی را نابود و آب غیرنظامیان را قطع کرده‌اند.

در این حال، روزنامه نیویورک تایمز روز جمعه در گزارشی با استناد به گفته‌های مهندسان و کارشناسان مواد منفجره عنوان کرد انفجار سد کاخوفکا در منطقه تحت اشغال سربازان روسیه در اوکراین، به دلیل انفجار آن به دست روس‌ها رخ داده است.

به نوشته این روزنامه، مواد منفجره در گذرگاهی که از پایه بتنی سد عبور می‌کند، منفجر شد و سد را تخریب کرد.

همچنین یک تیم حقوقی بین‌المللی که دادستان‌های اوکراینی را در تحقیقات‌شان کمک می‌کنند، روز جمعه اعلام کردند «به احتمال زیاد» تخریب این سد واقع در منطقه خرسون در نتیجه انفجار مواد منفجره‌ای به وقوع پیوست که خود روس‌ها کار گذاشته بودند.

پیش از این، سابرینا سینگ، معاون سخنگوی وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، روز سه‌شنبه گذشته به خبرنگاران گفته بود: «مسئول تخریب سد کاخوفکا مشخص نشده و شواهد در دست بررسی است.»

طبق آمار ارائه شده از طرف دولت اوکراین، تاکنون بیش از ٣ هزار و ۶۰۰ غیرنظامی در مناطق خرسون و مکولایف به دلیل سیلاب ناشی از این انفجار مجبور به ترک خانه‌های خود شده‌اند، ٣١ تن هنوز مفقود هستند، و یک هزار و ٣۰۰ منزل مسکونی در بخش تحت کنترل دولت اوکراین همچنان زیر آب هستند.

XS
SM
MD
LG