لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۱

سازمان ملل می‌گوید تعداد فلسطینی‌هایی که به جنوب غزه گریخته‌اند به شدت افزایش یافته است


افزایش آمار فلسطینی‌هایی که به سمت جنوب در حرکت هستند.
افزایش آمار فلسطینی‌هایی که به سمت جنوب در حرکت هستند.

ناظران سازمان ملل می‌گویند که سرعت فرار غیرنظامیان فلسطینی از منطقه جنگی در شمال غزه در روزهای گذشته افزایش یافته است. دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل می‌گوید که حدود ۱۵ هزار نفر روز سه شنبه گریختند، در حالی که این رقم در روز دوشنبه ۵ هزار نفر و روز یکشنبه ۲ هزار نفر بود.

غیر نظامیان می‌توانند در یک پنجره چهار ساعته که روزانه توسط ارتش اسرائیل تعیین می‌شود «عبور امن» از شهر غزه و اطراف آن به سمت جنوب داشته باشند. این آژانس سازمان ملل می‌گوید که بیشتر کسانی که فرار می‌کنند کودکان، سالمندان و افراد دارای معلولیت هستند. به گفته این منبع بسیاری از این افراد با پای پیاده و با حداقل وسایل وارد شدند.

به نوشته منابع اسرائیلی، در تحولی تازه، برخی از فراریان گزارش می‌دهند که برای رسیدن به جنوب باید از پست‌های بازرسی اسرائیل عبور می‌کردند و شاهد دستگیری‌هایی از سوی نیروهای اسرائیلی بودند. برخی دیگر گفته‌اند که باید با دست‌های برافراشته از کنار تانک‌های اسرائیلی عبور کنند و پرچم‌های سفید را به اهتزاز درآورند.

منطقه پرجمعیت شمالی غزه، به‌ویژه شهر غزه و اردوگاه‌های آوارگان شهری مجاور، کانون کارزار اسرائیل برای سرکوب شبه‌نظامیان حماس است.

با این حال به گفته رسانه‌ها، ده‌ها هزار غیرنظامی فلسطینی هنوز در منطقه جنگی باقی مانده‌اند و بسیاری از آنها در بیمارستان‌ها یا مدارس سازمان ملل پناه گرفته‌اند. برخی گفتند که به دلیل شرایط وخیم انسانی در منطقه تخلیه و حملات هوایی مداوم اسرائیل در سراسر غزه، از جمله جنوب، از حرکت به سمت جنوب منصرف شدند.

اسرائیل حماس را متهم کرده است که به دنبال حفظ غیرنظامیان در بخش شمالی غزه برای استفاده از آنها به عنوان «سپر انسانی» است.

XS
SM
MD
LG