لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۷

اسرائيل می‌گوید در «قلب شهر غزه» مشغول عملیات نظامی است


این تصویر که ارتش اسرائیل منتشر کرده است، نیروهای نظامی را در جریان عملیات در شمال غزه، نشان می دهد - ۱۶ آبان ۱۴۰۲
این تصویر که ارتش اسرائیل منتشر کرده است، نیروهای نظامی را در جریان عملیات در شمال غزه، نشان می دهد - ۱۶ آبان ۱۴۰۲

اسرائیل روز سه‌شنبه اعلام کرد که نیروهایش در عمق شهر غزه برای از بین بردن حماس در غزه تلاش می‌کنند و رهبر این گروه شبه‌نظامی اسلامگرا داخل یک پناهگاه گیر افتاده است.

وزیر دفاع اسرائیل، یوآف گالانت، گفت که سربازان اسرائیلی در قلب شهر غزه عملیات می‌کنند. گالانت در یک کنفرانس خبری تلویزیونی گفت، یحیی سنوار، مهم‌ترین رهبر حماس در غزه، در پناهگاه خود مخفی شده است.

به گزارش رویترز، گالانت گفت نیروهای نظامی اسرائیل از شمال و جنوب با هماهنگی کامل بین نیروهای زمینی، هوایی و دریایی، یورش برده‌اند.

گالانت گفت نیروهای اسرائیلی با پای پیاده، با خودروهای زرهی و با تانک‌ها به همراه مهندسان نظامی از همه جهت در غزه هستند و «یک هدف دارند - تروریست‌های حماس در غزه، زیرساخت‌های آنها، فرماندهان آنها، سنگرها، اتاق‌های ارتباطات. آنها گره دور شهر غزه را تنگ می‌کنند.»

گالانت گفت که در زیر شهر غزه کیلومترها تونل وجود دارد که زیر مدرسه‌ها و بیمارستان‌ها نیز کشیده شده است و انبارهای اسلحه، اتاق‌های ارتباطی و مخفیگاه‌های شبه نظامیان حماس در آن قرار دارد.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در بیانیه‌ای تلویزیونی گفت: «شهر غزه محاصره شده است، ما داخل آن عملیات می‌کنیم. هر ساعت و هر روز فشار بر حماس را افزایش می‌دهیم. تاکنون هزاران تروریست را روی زمین و زیر زمین کشته‌ایم.»

ارتش اسرائیل گفت که شبه‌نظامیان حماس موشک‌های ضد تانک را از بیمارستان‌ها به سوی نیروهای اسرائیلی شلیک کردند و سربازان سلاح‌هایی را که در مدرسه‌ای در شمال غزه پنهان شده بود، پیدا کردند.

شاخه نظامی حماس که ۱۶ سال است بر این منطقه کوچک و پرجمعیت حکومت می‌کند، مدعی شد نیروهای آن خسارات سنگینی را به نیروهای اسرائیلی وارد می‌کنند. شاخه نظامی حماس هیچ اظهارنظری فوری در مورد سرنوشت احتمالی سنوار نداد.

تایید ادعاهای دو طرف جنگ به طور مستقل ممکن نبود.

جنگ در ۱۵ مهر و زمانی آغاز شد که نیروهای حماس از حصار غزه عبور کردند و ۱۴۰۰ اسرائیلی را که عمدتا غیرنظامی بودند، کشتند و بیش از ۲۰۰ نفر را ربودند.

از آن زمان، اسرائیل، غزه را که منطقه‌ای ساحلی است بمباران کرده است و بر اساس آمار مقامات این منطقه تحت کنترل حماس، بیش از ۱۰هزار نفر که گفته می‌شود حدود ۴۰ درصد آنها کودک هستند، کشته شده‌اند.

اسرائیل، آمریکا، اتحادیه اروپا، بریتانیا، کانادا و ژاپن، گروه اسلامگرای حماس را که مورد حمایت جمهوری اسلامی است سازمانی تروریستی می‌دانند.

XS
SM
MD
LG