لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۲

ارتش اسرائیل می‌گوید بیش از ۱۴۰۰۰ «هدف تروریستی» در غزه را بمباران کرده است


نیروهای دفاعی اسرائیل اعلام کردند که در ماه گذشته به بیش از ۱۴۰۰۰ «هدف تروریستی» حمله و بسیاری از شبه‌نظامیان حماس را از بین برده و زیرساخت‌ها و تسلیحات کلیدی را نابود کرده‌اند.

به گفته دریابان دانیل هاگاری، سخنگوی ارتش اسرائیل، نیروهای دفاعی این کشور بیش از ۱۰۰ تونل حماس و بیش از ۴۰۰۰ سلاح را منهدم کرده‌اند. بسیاری از این سلاح‌ها در داخل مساجد، مهدکودک‌ها و ساختمان‌های مسکونی قرار داشتند.

هاگاری بار دیگر تاکید کرد که آتش‌بس برقرار نخواهد شد و این ادعا را تکرار کرد که حماس از «جمعیت خود به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کند».

وی گفت: «دستاوردهایی وجود دارد، اما جنگ هنوز طولانی است. راه درازی در پیش روی ماست. تروریست‌های حماس با خود می‌گویند که آتش‌بس برقرار خواهد شد. هیچ آتش‌بسی وجود ندارد، ما رو به جلو ادامه می‌دهیم.»

هاگاری همچنین گفت که در حالی که ارتش اسرائیل بر حمله به غزه متمرکز است، اسرائیل برای «خنثی کردن تروریسم» در کرانه باختری اشغالی و اطراف دریای سرخ «در آماده باش کامل» است.

اسرائیل روز سه‌شنبه اعلام کرد که نیروهایش در عمق شهر غزه برای از بین بردن حماس در غزه تلاش می‌کنند و رهبر این گروه شبه‌نظامی اسلامگرا داخل یک پناهگاه گیر افتاده است.
وزیر دفاع اسرائیل، یوآف گالانت، گفت که سربازان اسرائیلی در قلب شهر غزه عملیات می‌کنند. گالانت در یک کنفرانس خبری تلویزیونی گفت، یحیی سنوار، مهم‌ترین رهبر حماس در غزه، در پناهگاه خود مخفی شده است.

به گزارش رویترز، گالانت گفت نیروهای نظامی اسرائیل از شمال و جنوب با هماهنگی کامل بین نیروهای زمینی، هوایی و دریایی، یورش برده‌اند.

گالانت گفت نیروهای اسرائیلی با پای پیاده، با خودروهای زرهی و با تانک‌ها به همراه مهندسان نظامی از همه جهت در غزه هستند و «یک هدف دارند - تروریست‌های حماس در غزه، زیرساخت‌های آنها، فرماندهان آنها، سنگرها، اتاق‌های ارتباطات. آنها گره دور شهر غزه را تنگ می‌کنند.»

گالانت گفت که در زیر شهر غزه کیلومترها تونل وجود دارد که زیر مدرسه‌ها و بیمارستان‌ها نیز کشیده شده است و انبارهای اسلحه، اتاق‌های ارتباطی و مخفیگاه‌های شبه نظامیان حماس در آن قرار دارد.

جنگ در ۱۵ مهر و زمانی آغاز شد که نیروهای حماس از حصار غزه عبور کردند و ۱۴۰۰ اسرائیلی را که عمدتا غیرنظامی بودند، کشتند و بیش از ۲۰۰ نفر را ربودند.

از آن زمان، اسرائیل، غزه را که منطقه‌ای ساحلی است بمباران کرده است و بر اساس آمار مقامات این منطقه تحت کنترل حماس، بیش از ۱۰هزار نفر که گفته می‌شود حدود ۴۰ درصد آنها کودک هستند، کشته شده‌اند.

اسرائیل، آمریکا، اتحادیه اروپا، بریتانیا، کانادا و ژاپن، گروه اسلامگرای حماس را که مورد حمایت جمهوری اسلامی است سازمانی تروریستی می‌دانند.

XS
SM
MD
LG