لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۲۹

آمریکا، روسیه و سه قدرت هسته‌ای دیگر در یک بیانیه مشترک می‌گویند باید از بروز جنگ هسته‌ای جلوگیری کرد


تصویر تلویزیونی از شلیک موشک در کره شمالی. آرشیو
تصویر تلویزیونی از شلیک موشک در کره شمالی. آرشیو

پنج قدرت هسته‌ای در بیانیه‌ای که کرملین روز دوشنبه ۱۳ دی منتشر کرد، اعلام داشتند که توافق کرده‌اند باید از گسترش بیشتر سلاح‌ها و جنگ هسته‌ای جلوگیری شود.

به گزارش رویترز، این بیانیه مشترک را آمریکا، چین، روسیه، بریتانیا، و فرانسه، پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد صادر کردند.

در این بیانیه آمده است که آنها مسئولیت اصلی خود را اجتناب از جنگ بین کشورهای هسته‌ای و کاهش خطرات استراتژیک می دانند و در عین حال قصد دارند با همه کشورها برای ایجاد فضای امنیتی همکاری کنند.

در نسخه انگلیسی این بیانیه آمده است: «ما تاکید می‌کنیم که در جنگ هسته‌ای نمی‌توان پیروز شد» و «هرگز» نباید این اتفاق روی دهد.

در این بیانیه همچنین آمده که سلاح‌های هسته‌ای - تا زمانی که وجود خواهند داشت - باید اهداف «دفاعی، بازدارندگی از تجاوز و ممانعت از جنگ» داشته باشند.

به گزارش رویترز،‌ فرانسه نیز این بیانیه را منتشر کرد که در آن تاکید شده است که پنج قدرت هسته‌ای بر عزم خود برای کنترل تسلیحات هسته‌ای و خلع سلاح بار دیگر تاکید کردند.

این بیانیه‌ می‌گویند آنها به رویکردهای دوجانبه و چندجانبه برای کنترل تسلیحات هسته ای ادامه خواهند داد.

صدور این بیانیه مشترک در حالی است که آمریکا با روسیه و چین روابط سردی را دارد. روابط واشنگتن و چین در پایین ترین سطح خود قرار دارد. وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون در ماه نوامبر گفت که برآورد کرده است از زرادخانه تسلیحات هسته‌ای چین در سال‌های آینده به شدت افزایش یابد و گفت پکن می تواند تا سال ۲۰۲۷ حدود ۷۰۰ کلاهک و احتمالاً تا سال ۲۰۳۰ میلادی حدود ۱۰۰۰ کلاهک هسته‌ای داشته باشد.

واشنگتن بارها از چین خواسته است که به آمریکا و روسیه در یک معاهده جدید کنترل تسلیحات بپیوند.

XS
SM
MD
LG