لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۴

رافائل گروسی و بازرسان آژانس وارد محل نیروگاه هسته‌ای اوکراین شدند


رافائل گروسی، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در حال گفت‌وگو با خبرنگاران - پنجشنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۱
رافائل گروسی، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در حال گفت‌وگو با خبرنگاران - پنجشنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۱

گروهی از کارشناسان آژانس بین‌المللی انرزی اتمی به همراه رافائل گروسی رئیس این نهاد برای بررسی شرایط امنیتی بزرگترین نیروگاه هسته ای اروپا در اوکراین روز پنجشنبه وارد محل این نیروگاه شدند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتپرس، حضور این گروه از کارشناسان آژانس در نیروگاه زاپوریژیا در شرایطی است که در جریان درگیری بین نیروهای روسیه و اوکراین یکی از راکتورهای نیروگاه از مدار خارج شد.

سرپرستی بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی در این بازدید را رافائل گروسی، رئیس آژانس بر عهده دارد.

در پی حمله روسیه به اوکراین، نیروهای روس این نیروگاه را به اشغال خود در آوردند. اوکراینی‌ها و روس‌ها پیشتر یکدیگر را متهم کرده‌اند که به اطراف نیروگاه حمله می‌کنند.

اپراتور انرژی هسته‌ای اوکراین پیشتر در اوایل پنجشنبه اعلام کرد که گلوله‌ خمپاره‌های روسیه باعث شد سیستم حفاظت اضطراری نیروگاه یکی از راکتورها را خاموش کند و همچنین به خط برق منبع پشتیبان مورد استفاده برای نیازهای داخلی نیروگاه آسیب زد.

اپراتور انرژی هسته‌ای اوکراین گفت که یکی از راکتورهای نیروگاه که کار نمی‌کرد به ژنراتور دیزلی وصل شد.

اوکراین و روسیه یکدیگر را متهم کردند که با گلوله باران سنگین منطقه حرکت تیم بازرسان آژانس را به سمت نیروگاه به تاخیر انداختند.

این نیروگاه بزرگ درست در شرق رودخانه دنیپر قرار دارد که آن منطقه زیر کنترل نیروهای روس است. آسیب به این نیروگاه هسته‌ای می‌تواند باعث فاجعه زیست‌محیطی و انسانی گسترده شود.

XS
SM
MD
LG