لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۱

ادعای خبرگزاری رسمی ایران: درخواست مکرون از رئیسی برای میانجی‌گری در جنگ اوکراین


امانوئل مکرون و ابراهیم رئیسی
امانوئل مکرون و ابراهیم رئیسی

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی می‌گوید در سفر به مسکو حامل پیام یکی از رهبران اروپایی «در موضوع اوکراین» بود؛ پیامی که به نوشته یک خبرگزاری رسمی در ایران از سوی امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه، ارسال شده بود.

حسین امیرعبداللهیان روز چهارشنبه ۹ شهریور در نشست خبری مشترک با سرگئی لاوروف،‌ وزیر امور خارجه روسیه، گفت که «ایده‌هایی برای پایان جنگ اوکراین مطرح است» و در این سفر «در مسئله اوکراین در خصوص مسائل انسانی» نیز با مقامات روس صحبت کرده‌اند.

از سویی، خبرگزاری ایسنا گزارش داده است، «کسب اطلاع کرده» که امانوئل مکرون از ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری ایران، خواسته است که ایران «میانجی‌گری» درباره جنگ روسیه علیه اوکراین را به عهده بگیرد.

گزارش ایسنا در پی توییت محمد جمشیدی، معاون رئیس‌جمهوری ایران، منتشر شده است. جمشیدی در این توییت نوشت «یکی از روسای ارشد اروپای غربی» خواستار وساطت ایران در جنگ اوکراین شده و «پس از مجموعه‌ای از رایزنی‌ها» وزیر امور خارجه «یک ابتکار صلح در کنار یک پیام مهم» را به روسیه برده است.

ادعای تلاش برای میانجی‌گری جمهوری اسلامی برای پایان دادن به جنگ اوکراین در حالی است که نخستین محموله پهپادهای ساخت ایران برای به‌کارگیری در جنگ علیه اوکراین به روسیه فرستاده شده است.

آمریکا معتقد است روسیه قصد دارد صدها پهپاد ساخت ایران وارد کند و آن چه گزارش شده که در میدان جنگ روسیه علیه اوکراین استفاده شد و خوب عمل نکرد، اولین سری از پهپادها است.

به گفته معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اولین محموله طی چند روز در ماه اوت توسط هواپیماهای باربری روسیه از ایران به آن کشور منتقل شد.

پاتل گفت: «روس‌ها هنوز در ایران آموزش کار با این سیستم‌ها می‌بینند و ارزیابی ما این است که آنها می‌خواهند پهپادهای ایران را که می‌توانند حمله هوایی و جنگ الکترونیک‌کنند، علیه اوکراین به کار گیرند.»

XS
SM
MD
LG