لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۴

شورای امنیت ملی آمریکا: غنی سازی «حق» نیست


سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا روز چهارشنبه با صدور بیانیه ای اعلام کرد: ایالات متحده نمی پذیرد که ایران از «حق» غنی سازی برخوردار است و درخواست ایران برای به رسمیت شناختن علنی «حق غنی سازی» بخش مستقلی از «طرح عملی مشترک» نیست.
در بیانیه شورا آمده است:
ما در نهایت برای گفتگو در مورد برنامه غنی سازی بسیار محدود آماده گفتگو هستیم، اما این امر فقط به این دلیل است که طرفین ایرانی برای اولین بار در یک سند علنی ذکر کرده اند که برای پذیرش نظارت و محدودیت ها بر سطح، میزان و ظرفیت و ذخایر خود آمادگی دارند. اگر ما در مورد همه این محدودیت های جدی به تفاهم دست یابیم، آنگاه می توانیم ترتیبی بدهیم که شامل میزان متناسبی غنی سازی باشد، که نیازهای عملی ایران را مرتفع کند، و هر نوع توانایی افزایش آن در آینده نزدیک را از بین ببرد.
در ادامه بیانیه آمده است:
از آنجا که هر برنامه ای طبق تعریف، مشروط است به تصمیم ٥ + ١، بنابراین (غنی سازی) «حق» محسوب نمی شود. به عبارت دیگر پرسش غنی سازی هنوز مسئله ای است که باید در مورد آن مذاکره شود، و مشمول شرط صریح و آشکار است، که تا زمانی که در مورد همه مسائل و جنبه های (برنامه) تفاهم نشود، هیچ توافقی وجود نخواهد داشت.
اذعان ایران به این که مسائل مطرح در قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد، باید در گفتگوها مدنظر باشند، و پیش از دستیابی به توافقی در مورد غنی سازی نتیجه رضایت بخشی در مورد آن به دست آید، حائز اهمیت است. بنابراین، قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد هنوز اهرمی در اختیار ما قرار می دهد که علیه دولت ایران استفاده کنیم و اگر ایران با اعمال محدودیت های ما موافقت نکند، ما شرایط ایران را به وضعیت گذشته و اجرای تعهدات بین المللی این کشور تغییر خواهیم داد و این کشور مشمول اقدامات تنبیهی خواهد بود.
XS
SM
MD
LG