لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۵

توصیه برای محدود کردن برنامه جاسوسی نهاد امنیتی


کیت الکساندر، رئیس سازمان امنیت ملی آمریکا
کیت الکساندر، رئیس سازمان امنیت ملی آمریکا
یک هیئت ویژه باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، گزارش مربوط به فعالیت های شنود و نظارت آمریکا را منتشر کرد.

آقای اوباما پیشترسال جاری میلادی دستور تهیه این گزارش و بررسی جامعتر این فعالیت ها را صادر کرده بود.

دستور رئیس جمهوری آمریکا در خلال درز اطلاعات مربوط به فعالیت های جاسوسی دولت آمریکا توسط ادوارد اسنودن، یک پیمانکار سازمان امنیت ملی صادر شد.

درز اطلاعات برنامه شنود سازمان امنیت ملی آمریکا توسط ادوارد اسنودن، مشکلات بزرگی را برای جامعه اطلاعاتی آمریکا و باراک اوباما ایجاد کرد.

آقای اوباما گفته است برنامه های شنود در مواقع مختلف از سوی کنگره تایید و دچار تغییراتی شده بود. او همچنین گفته یک دادگاه ویژه بر این برنامه ها نظارت کرده است.

رئیس جمهوری آمریکا برنامه های جاسوسی را برای امنیت آمریکاییان مهم توصیف کرده ولی خواستار «خویشتن داری» بیشتر سازمان امنیت ملی شده است.

«گروه بررسی فناوری های جاسوسی و ارتباطات» در گزارش ۳۰۰ صفحه ای خود، ۴۶ مورد توصیه کرده است.

یکی از توصیه های هیئت، پایان دادن به ذخیره فله ای به اصطلاح «ابر داده» های تلفن های همراه آمریکاییان و دولت از سوی سازمان امنیت ملی است، و این کار به جای این سازمان، توسط شرکت های خصوصی و یا یک طرف سوم صورت بگیرد، و این اطلاعات تنها با حکم یک قاضی ویژه قابل دسترسی دولت باشد.

از دیگر توصیه های هیئت، نیاز به تایید دادگاه برای انجام عملیات جستجو در تلفن و یا اطلاعات فعالیت های اینترنتی افراد است.

گروه بررسی فناوری های جاسوسی و ارتباطات روز چهارشنبه با رئیس جمهوری آمریکا ملاقات کرد، اما گزارش آن هفته گذشته تحویل داده شد.

جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید گفت تصمیم به انتشار گزارش هیئت پس از آن گرفته شد که گزارش های رسانه ای «نادرست و ناقصی» در مورد محتوای آن در رسانه ها منتشر شد.
XS
SM
MD
LG