لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۲

نوروز و دادخواهی؛ گوهر عشقی: دادخواه خون فرزندان این خاک هستم


گوهر عشقی، مادر دادخواه ستار بهشتی، بر مزار فرزندش در حالی که عکس محمد حسینی معترض اعدام‌شده را در دست دارد
گوهر عشقی، مادر دادخواه ستار بهشتی، بر مزار فرزندش در حالی که عکس محمد حسینی معترض اعدام‌شده را در دست دارد

در آستانه آغاز سال نو خورشیدی تعدادی از خانواده‌های دادخواه پیام‌ها و تصاویری را به یاد کشته‌شدگان اعتراضات سراسری ایران در رسانه‌های اجتماعی منتشر کردند. برخی ویدئوها نشان می‌دهد مردم این خانواده‌های دادخواه را تنها نگذاشته‌اند.

گوهر عشقی، مادر ستار بهشتی کارگر وبلاگ‌نویسی که در بازجویی و تحت بازداشت کشته شد، در ساعات پایانی سال با در دست داشتن عکسی از محمد حسینی، معترض اعدام‌شده، بر مزار فرزندش حاضر شد.

در پیام توییتری او آمده است: «سوگند یاد می‌کنم تا رسیدن به دادخواهی خون پاکترین فرزندان و آزادی ایران از پای ننشینم و دادخواه خون فرزندان این خاک به‌خصوص فرزندم سیدمحمد حسینی باشم.»مادر عرفان رضایی، معترض کشته شده در آمل، در پیامی نوروزی گفت: «خون به‌ناحق ریخته شده فرزندانمان پایمال نخواهد شد.»

او ابراز امیدواری کرد که «در سال جدید مردم ایران به حقوق انسانی خود دست پیدا کنند.»

همچنین مادر و پدر عرفان خزایی، از کشته‌شدگان اعتراضات سراسری در شهریار، در پیامی ویدئویی برای نوروز، تأکید می‌کنند که «آرزوی به ثمر نشستن راه و آرمان شهیدانمان در سال جدید را داریم.»

پدر عرفان خزایی می‌گوید: «تا روزی که زنده‌ایم دادخواه خون به ناحق ریخته فرزندانمان هستیم. نه می‌بخشیم و نه فراموش می‌کنیم.»

سحر جعفری جوزانی، بازیگر، در پیامی نمادین یاد کشته‌شدگان اعتراضات، معترضان بازداشت‌شده و کسانی را که چشم‌هایشان را با شلیک نیروهای حکومتی از دست داده‌اند گرامی داشت و با اجرای نشانه‌هایی از اتحاد، گفت: «هر اتفاقی که بیفتد، ما نوروز را زنده نگه می‌داریم! نوروز خجسته باد!»


چند تن از مادران دادخواه ایذه که فرزندانشان در جریان اعتراضات سراسری کشته شده‌اند با مادر و پدر کیان پیرفلک، کودک کشته شده در این شهر استان خوزستان دیدار کردند.

در عکس منتشر شده در رسانه‌های اجتماعی، مادران میلاد سعیدیان‌جو، حامد سلحشور، محمود احمدی، حسین سعیدی، علی مولایی، و پدر و مادر کیان پیرفلک، هر یک تصویری از فرزند جان‌باخته خود را در دست دارد.

مادران دادخواه ایذه در کنار مادر و پدر کیان پیرفلک
مادران دادخواه ایذه در کنار مادر و پدر کیان پیرفلک

سارا عباسی، همسر منوچهر بختیاری که به دلیل دادخواهی فرزندش پویا بختیاری در زندان است، در پیامی اینستاگرامی با اشاره به «۶۹۰ روز» زندانی شدن همسرش که «۲۵۲ روز» آن را در انفرادی بوده است، نوشت: «با وجود داشتن نامه آزادی اما بیش از ۵۰ روز است که ایشان را نگه داشته و در آخر بهانه‌ای برای نگه داشتن ایشان پیدا نکردند جز این که برای ایشان پرونده‌سازی جدید کنند.»

خانم عباسی تأکید کرده است که همسرش «دو نامه پزشکی قانونی و چند نامه از پزشک زندان» دارد که نشان می‌دهد وضعیت جسمی او خوب نیست، اما همچنان او را در بازداشت نگه داشته‌اند، چرا که دادستان می‌گوید «اگر پدر دادخواه آزاد شود، ایران به هم می‌ریزد.»

همسر منوچهر بختیاری خطاب به مقامات جمهوری اسلامی افزود: «شما که به قول خود همه را تهدید می‌کنید و قدرت دارید، حال از یک پدر دادخواه می‌ترسید ... شما ننگ تمام دیکتاتورهای تاریخ هستید. و تاریخ بزرگترین قاضی است.»

همچنین، پوران ناظمی، فعال حقوق بشر، در توییتی درباره ناهید شیرپیشه مادر پویا بختیاری را که در زندان است، نوشت: «پسرش را کشتید. خودش را زندان کردید. به زنجان تبعید کردید. چرا شش ماه در انفرادی نگه داشتید؟»

او با بیان این که «حال ناهید شیرپیشه خوب نیست»، تأکید کرد که «دادخواهی جرم نیست.»

حساب توییتری «۱۵۰۰ تصویر» نیز که در توییت‌های متعددی یاد کشته‌شدگان اعتراضات را در آستانه نوروز زنده نگه می‌دارد و شرح حالی از برخی از معترضان جان‌باخته منتشر می‌کند؛ در شرح تحریف واقعه کشته شدن جواد موسوی نوشت: «دو روز تن بی‌جان او را گروگان گرفتند و در نهایت از پدرش تعهد گرفتند تا هیچ‌گاه نگوید قاتل پسرش بسیجی بوده. سپس به مغازه‌ای که دوربینش لحظه کشته شدن جواد، توسط بسیجی‌ها را ثبت کرده بود رفتند، فیلم‌ها را پاک‌ کردند و بعد اعلام کردند جواد دشمن شخصی‌ داشته که او را کشته است.»

پیشتر، جان کربی، هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید، در گفت‌وگویی با صدای آمریکا گفته است: «به مناسبت نوروز و سال نو، بهترین‌ها را برای مردم ایران آرزومندیم.»

او با بیان این که جمهوری اسلامی طی سال ۱۴۰۱ رنج و درد زیادی را بر مردم ایران تحمیل کرد و شهروند هیچ کشوری در دنیا نباید متحمل چنین مصیبت‌هایی شود، تأکید کرد: «مشکل ما با رژیم تهران است؛ با مردم ایران نیست.»

XS
SM
MD
LG