لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۵

پیام‌های شادباش نوروز ۱۴۰۱ شخصیت‌های برجسته جهانی


خوان هفت‌سین به‌نمایش درآمده در تالار وزارت خارجه آمریکا. ٢٣ مارس ٢٠١٩
خوان هفت‌سین به‌نمایش درآمده در تالار وزارت خارجه آمریکا. ٢٣ مارس ٢٠١٩

با فرا رسیدن نوروز سال ۱۴۰۱ خورشیدی، شخصیت‌های برجسته ایرانی و بین‌المللی متعددی، این آیین باستانی را به ایرانیان و تمام کسانی که در سراسر جهان آن را جشن می‌گیرند، شادباش گفتند.

  • جو بایدن و جیل بایدن

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، و جیل بایدن، بانوی نخست، با انتشار پیامی فرارسیدن نوروز را شادباش گفتند.

رئیس جمهوری و بانوی نخست آمریکا در این پیام ضمن تبریک فرارسیدن نوروز به همه کسانی که «در ایالات متحده و در سراسر جهان، از جمله در ایران» آن را جشن می‌گیرند، برپایی سفره هفت‌سین در کاخ سفید را بازتاب «شوق سرآغازهای جدید و شعف نوروزی» توصیف کردند.

  • کامالا هریس و داگلاس امهاف

کامالا هریس، معاون ریاست جمهوری ایالات متحده، و همسرش داگلاس امهاف نیز با انتشار توییتی عید باستانی نوروز را به تمام جوامعی که در سراسر دنیا آن را جشن می‌گیرند، تبریک گفتند.

  • آنتونی بلینکن

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، روز یکشنبه ۲۹ اسفند با انتشار پیامی فرا رسیدن نوروز را شادباش گفت.

بلینکن در این پیام همچنین ابراز امیدواری کرد که فرارسیدن سال نو در سراسر جهان، از جمله در «ایالات متحده و ایران»، با «تندرستی، شادکامی، و زمانی برای تجدید ارتباطات پرمعنا با دوستان و عزیزان» همراه باشد و «سلامتی جهانی بهتری» رقم بخورد.

  • رابرت مالی و راجر کارستنز

رابرت مالی، فرستاده ویژه وزارت خارجه ایالات متحده در امور ایران، روز یکشنبه ۲۹ اسفند در حساب کاربری خود در توییتر، نوشت: «نوروز بر همه کسانی که آن را جشن می‌گیرند، فرخنده باد. به امید این که سالی روشن‌تر، پیش روی همه باشد.»

راجر کارستنز، نماینده ویژه رئیس جمهوری ایالات متحده در امور گروگان‌ها نیز با انتشار توییتی از ایرانی‌ آمریکایی‌های زندانی در ایران یاد کرد و نوشت: «به باقر و سیامک نمازی، عماد شرقی، و مراد طاهباز فکر می‌کنیم. آنهایی که باید بتوانند نوروز را در آزادی و در کنار عزیزانشان جشن بگیرند.»

  • بوریس جانسون

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا هم با انتشار توییتی فرارسیدن نوروز را به همه کسانی که آن را جشن می‌گیرند و به‌ویژه «دوستان افغانستانی» که نخستین نوروز خود را در بریتانیا به سر می‌برند، شادباش گفت.

  • شهبانو فرح پهلوی

شهبانو فرح پهلوی با انتشار پیامی فرارسیدن سال نو و نوروز را به ایرانیان و همه کسانی که این آیین باستانی را گرامی می‌دارند و در پاسداری آن می‌کوشند، شادباش گفت.

در بخشی از این پیام آمده است: «نوروز نماد پایداری ایران و پیوند ناگسستنی ایرانیان با فرهنگ و سنت‌های باستانی ایران است.»

شهبانو فرح پهلوی در ادامه پیام نوروزی خود آورده است: «این آیین کهن در کنار مردم ایران از فراز و فرودهای تاریخ گذر کرده، ناهمواری‌های تاریخ را تاب آورده، و راز ماندگاری ایران و شکوه فرهنگ ایران را به برگ‌های تاریخ سپرده است.»

شهبانو در پایان پیام نوروزی خود گفته‌ است مانند دیگر ایرانیان، جشن باستانی نوروز را که «رستاخیر طبیعت و رویش و قد برافراشتن شاخه‌هایی است که فردایی روشن را نوید می‌دهند»، برگزار می‌کند.

  • شاهزاده رضا پهلوی

شاهزاده رضا پهلوی در پیامی به مناسبت فرارسیدن سال نو خورشیدی، با اشاره به اعتراضات سال گذشته در ایران و «پیوستگی تاریخی ملت ایران»، نوروز را «نویدبخش روزی نو در ایران نو» دانست و نسبت به آینده ایران ابراز امیدواری کرد.

شاهزاده رضا پهلوی در این پیام با اشاره تلویحی به انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته ایران، آن را «نه بزرگ به جمهوری اسلامی» خواند و اعتراضات مردم در ایران را نشانه «همبستگی» که «در پیوستگی تاریخی ملتِ ایران» ریشه دارد، دانست.

وی در این پیام همچنین ضمن ابراز امیدواری نسبت به برآمدن «روزی نو در ایران نو»، بر نقش «همه ایرانیان» و «به ویژه جوانان» در رقم زدن آینده ایران تاکید کرد.

در پایان این پیام، شاهزاده رضا پهلوی ضمن گرامیداشت یاد «جان‌باختگان آزادی و سرفرازی ایران» گفته‌است: «باور دارم که دگرباره، شکوه و عظمت ایران‌مان را به چشم خواهیم دید.»

  • مسعود قره‌خانی

مسعود قره‌خانی، رئیس ایرانی‌تبار پارلمان نروژ نیز در پیامی ویدیویی ضمن تبریک سال نو، ابراز امیدواری کرد که روزی در ایران آزادی، دموکراسی، و حقوق بشر برقرار شود.

XS
SM
MD
LG