لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۱

حکم دیگری برای محمد نوری‌زاد؛ این فعال مدنی به خاطر حضور مقابل دادگاه به زندان و تبعید محکوم شد


محمد نوری‌زاد، فعال مدنی زندانی
محمد نوری‌زاد، فعال مدنی زندانی

وکیل محمد نوری‌زاد از صدور حکم ۸ ماه زندان، یک سال تبعید، و شلاق علیه موکلش در پرونده‌ای دیگر خبر داد.

محمدحسین آقاسی روز سه شنبه ۲۸ مرداد ماه در صفحه توئیتر خود نوشت که محمد نوری‌زاد، فعال سیاسی و مدنی زندانی در ایران، به اتهام حضور در جلوی ساختمان دادگاه به ۷۴ ضربه شلاق، ۸ ماه زندان، و یکسال تبعید به طبس محکوم شده است.

او در ادامه نوشت که موکلش همچنین در رابطه با اتهام اشاعه اکاذیب به ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده است.

این وکیل دادگستری توضیح داد که «دادگاه به دفاعیات بلاوجه او اشاره کرده در حالی که وی بسیار گفت اما ازخود نگفت، که دفاع تلقی شود. از برخورد تلخ و گزنده دادگاه در رای، فعلا نمی‌توانم بگویم.»

محمد نوری‌زاد، فعال مدنی بعد از امضای نامه تقاضای استعفای خامنه‌ای در ۲۰ تیرماه پس از مراجعه به شعبه اول دادیاری ناحیه ۳۳ اوین، بازداشت و به زندان اوین منتقل شد. او در فروردین امسال نیز به خاطر امضا کردن این نامه، به ۱۵ سال زندان محکوم شده بود.

بازداشت امضا کنندگان نامه در حالی است که علی خامنه‌ای در سخنرانی‌های خود اعلام کرده بود افراد در انتقاد از او آزادند. با این حال نه تنها هیچ انتقادی از رهبر جمهوری اسلامی در رسانه‌ها به چشم نمی‌خورد، بلکه کمترین انتقاد مطرح شده از سوی فعالان نیز اتهام توهین به رهبری را به همراه دارد.

پیشتر مقام‌های امنیتی جمهوری اسلامی، امضاکنندگان این نامه‌ها را به تلاش برای «طراحی فتنه جدید» متهم کرده بودند. بسیاری از امضاکنندگان این دو نامه بازداشت شده‌اند.

نهادهای بین‌المللی مدافع حقوق بشر و دولت ایالات متحده، جمهوری اسلامی را به نقض آزادی بیان و سرکوب فعالان مدنی متهم کرده و خواستار آزادی روزنامه‌نگارانی شده‌اند که صرفا به دلیل انجام وظیفه و شغل خود زندانی شده‌اند.

وزارت خارجه آمریکا نیز می‌گوید که رژیم ایران در دو سال اخیر هزاران معترض، فعال مدنی، نمایندگان کارگران و سایر اصناف را بازداشت کرده است.

XS
SM
MD
LG