لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۸

موشک‌های کروز کره‌شمالی به سوی دریای زرد شلیک شدند


بازتاب خبری پرتاب موشک‌های کره شمالی در شبکه‌های تلویزیونی کره‌جنوبی. آرشیو
بازتاب خبری پرتاب موشک‌های کره شمالی در شبکه‌های تلویزیونی کره‌جنوبی. آرشیو

ارتش کره‌جنوبی اعلام کرد که کره‌شمالی در ساعات نخستین روز شنبه ۱۱ شهریور، چندین موشک «کروز» را به سوی دریای زرد، بین دو کره و چین، شلیک کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ارتش کره‌جنوبی گفت که سازمان‌های اطلاعاتی آن کشور و همچنین ایالات متحده در حال تحلیل جزئیات پرتاب موشک‌ها هستند.

این جدیدترین مورد از آزمایش‌های موشکی و نظامی کره‌شمالی طی هفته‌های اخیر است.

یک سخنگوی حزب حاکم «قدرت مردم» در کره‌جنوبی، این‌گونه آزمایش‌ها را «اقدامی خصمانه» نامید که به تاکید او، صلح در شبه‌جزیره کره را در معرض تهدید قرار می‌دهد.

از سوی دیگر، وزارت خارجه کره‌شمالی در بیانیه‌ای ژاپن را به افزایش تنش‌ها در منطقه از طریق ساخت موشکهای دوربرد متهم کرد ولی به پرتاب موشک‌های کروز کره‌شمالی و آزمایش‌های قبل از آن از سوی این کشور اشاره نکرد.

روزنامه «یومیوری»، چاپ ژاپن، ماه گذشته میلادی گزارش داد که توکیو و واشنگتن به زودی برای تولید مشترک یک موشک رهگیر برای مقابله با موشک‌های چین، روسیه و کره‌شمالی به توافق دست خواهند یافت.

پرتاب موشک‌های کره‌شمالی پس از آن انجام شد که آمریکا، کره‌جنوبی و ژاپن روز پنجشنبه نهم شهریور، به مانورهای مشترک سالانه خود، با نام «سپر آزادی اولچی»، پایان دادند.

کره‌شمالی این مانورهای ۱۱ روزه را به منزله تمرین برای جنگ تلقی کرده است. پیونگ‌یانگ به طور معمول، مانورهای نظامی سالانه این کشورها را محکوم می‌کند و آنها را تمرینی برای جنگ می‌خواند. اما این سه کشور متحد تاکید کرده‌اند که تمرینات آنها جنبه دفاعی دارد.

کشورهای منطقه نگران تهدیدهای موشکی و تسلیحات‌ هسته‌ای کره‌شمالی هستند.

XS
SM
MD
LG