لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۳۴

موشک‌پرانی دوباره کره‌شمالی؛ زیردریایی اتمی آمریکا به کره جنوبی رسید


South Korea Koreas Tensions

در شرایطی‌که تنش‌ها در شبه جزیره کره با افزایش آمادگی نظامی کره جنوبی و آمریکا در برابر برنامه تسلیحات هسته‌ای کره شمالی در حال افزایش است، کره‌شمالی بلافاصله پس از ورود یک زیردریایی هسته‌ای آمریکا به کره جنوبی، دو موشک بالستیک به سمت دریا در سواحل شرقی خود پرتاب کرد.

به گزارش رویترز، در حالی‌که با ورود یک زیردریایی هسته‌ای آمریکا به کره جنوبی تنش‌ها در شبه جزیره کره بالا گرفته، کره شمالی با عصبانیت به این موضوع واکنش نشان داد و اظهار داشت که «چنین استقراری می‌تواند استفاده از سلاح هسته‌ای را تضمین کند.»

ایالات متحده اطمینان داد که از نزدیک با متحدان خود در حال رایزنی است، زیرا این گونه موشک‌پرانی‌ها را «بی‌ثبات کننده» می‌داند، هرچند که آن را «تهدید فوری» ارزیابی نمی‌کند.

همزمان پس از «فرار یک سرباز آمریکایی» به کره شمالی و آزمایش اخیر موشک بالستیک قاره‌پیمای «هواسونگ-۱۸» توسط کره شمالی، دور تازه‌ای از تنش‌ها در منطقه خاور دور در حال شکل‌گیری است.

پیش‌تر نیز آمریکا، ژاپن و کره‌جنوبی با صدور بیانیه‌ مشترکی اعلام کردند که آزمایش موشک بالستیک قاره‌پیما از سوی کره‌شمالی، «ناقض» قطعنامه‌های متعدد سازمان ملل متحد است و «تهدیدی برای صلح و ثبات» منطقه به شمار می‌آید.

در این بیانیه مشترک از کره شمالی خواسته شد تا اقدامات غیرقانونی خود را متوقف کند و به میز مذاکره بازگردد.

به دنبال آزمایش موشک بالستیک قاره‌پیمای هواسانگ-۱۸ توسط کره شمالی، رسانه‌های دولتی این کشور اعلام کردند که پرتاب این موشک ـ «که محور اصلی نیروی تهاجم هسته‌ای کره شمالی را تشکیل می‌دهد» ـ به منزله هشداری به آمریکا و سایر دشمنان پیونگ‌یانگ‌ است.

دومین زیردریایی هسته‌ای آمریکا هم در کره جنوبی پهلو گرفت: پیام به کره شمالی
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:03 0:00

XS
SM
MD
LG