لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۵

دومین زیردریایی هسته‌ای آمریکا وارد کره جنوبی شد


زیردریایی هسته‌ای آمریکا در سواحل کره جنوبی
زیردریایی هسته‌ای آمریکا در سواحل کره جنوبی

تنها چند روز پس از ارسال نخستين زیردریایی هسته‌ای ایالات متحده پس از چهار دهه به بندری در کره جنوبی، دومین زیردریایی هسته‌ای آمریکا نيز روز دوشنبه، ۲مرداد ماه، وارد حریم دريايی این کشور شد. این اقدامات در راستای افزایش منابع استراتژیک آمریکا برای مقابله با تهدیدات کره شمالی انجام می‌شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، نیروی دریایی کره جنوبی در بیانیه‌ای اعلام کرد، زیردریایی هسته‌ای «یواس‌اس آناپولیس» برای بارگیری تجهیزات نظامی، وارد یک پایگاه دریایی در جزیره «ججو» در جنوب این کشور شده است.

در این بیانیه آمده است که با ورود ناو یو‌اس‌اس آناپولیس، دو کشور قصد دارند «موضع دفاعی مشترک خود را تقویت کرده و فعالیت‌های تبادلی را برای گرامی‌داشت هفتادمین سالگرد این اتحاد»، انجام دهند.

زیردریایی یو‌اس‌اس کنتاکی آمریکا که مجهز به موشک بالستیک است، سه‌شنبه گذشته به بندری در سواحل کره جنوبی رسید که اولین حضور یک زیر دریایی هسته‌ای ایالات متحده در کره جنوبی از دهه ۱۹۸۰ تاکنون است.

کره شمالی، چهارشنبه گذشته در واکنش به ورود ناو یو‌اس‌اس کنتاکی به کره جنوبی، دو موشک بالستیک شلیک کرد. پیونگ یانگ روز شنبه نیز چند موشک کروز دیگر پرتاب کرد.

ورود این زیردریایی هم‌زمان با آغاز گفتگو‌های آمریکا و کره جنوبی برای هماهنگ کردن پاسخ‌ها در صورت حمله هسته‌ای کره شمالی بود.

پیش‌تر نیز آمریکا، ژاپن و کره‌جنوبی با صدور بیانیه‌ مشترکی اعلام کردند که آزمایش موشک بالستیک قاره‌پیما از سوی کره‌شمالی، «ناقض» قطعنامه‌های متعدد سازمان ملل متحد است و «تهدیدی برای صلح و ثبات» منطقه به شمار می‌آید.

در این بیانیه مشترک از کره شمالی خواسته شد تا اقدامات غیرقانونی خود را متوقف کند و به میز مذاکره بازگردد.

XS
SM
MD
LG