لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۳

کره شمالی از آمریکا و کره جنوبی خواست مانورهای نظامی مشترک را متوقف کنند


کره شمالی، روز دوشنبه خواستار توقف مانورهای نظامی، از سوی ایالات متحده و کره جنوبی شد و آنها را تحریک آمیز خواند. کره شمالی اعلام کرد که ادامه این مانورها، ممکن است «اقدامات بعدی قدرتمندتری» را از سوی پیونگ‌یانگ به دنبال داشته باشد.

وزارت امور خارجه کره شمالی در بیانیه‌ای اعلام کرد: «وضعیت شبه جزیره کره و مجاورت آن به دلیل تحرکات نظامی بی‌وقفه و بی‌پروای آمریکا و کره جنوبی، دوباره وارد مرحله تقابل جدی قدرت برای قدرت شده است.»

نیروی هوایی آمریکا گفته است که این عملیات، با نام «طوفان هوشیار»، تا روز جمعه ادامه خواهد داشت و حدود «دویست و چهل» هواپیمای جنگی در آن حدود «هزار و ششصد» سورتی پرواز را انجام می‌دهند.

آمریکا و کره جنوبی ادعا می‌کنند چنین مانورهای تمرینی برای مقابله با تهدیدات بالقوه کره شمالی لازم است.

کره شمالی روز دوشنبه ۱۰ اکتبر اعلام کرد که رزمایش‌هایش با موشک‌های بالستیک با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای، هواپیماهای جنگی، و سایر تجهیزات، تمرینی برای حملات احتمالی به اهدافی در کره جنوبی و ایالات متحده و هشدار به آنها در مورد برگزاری مانورهای دریایی مشترک «خطرناک» آنها است.

انجام آزمایش‌های اخیر از سوی کره شمالی نشانه‌ای از تلاش‌های کیم جونگ اون، رهبر این کشور، تلقی می‌شود تا با فراهم کردن زرادخانه‌ای تهدیدآمیزتر بر رقبایش فشار بیاورد. او قصد دارد که از این طریق کره شمالی به عنوان یک کشور هسته‌ای مشروع پذیرفته شود و تحریم‌های اقتصادی‌اش لغو شود.

مون هانگ سیک، سخنگوی موقت وزارت دفاع کره جنوبی، با اشاره به امکان رهگیری این موشک‌ها عنوان کرد که کشورش همچنان در تلاش برای استفاده از ماهواره ها و پهپادهای جاسوسی و تجهیزات شناسایی مستقر در دریا برای نظارت بهتر بر کره شمالی است.

با این همه برخی ناظران معتقدند که بخشی از تسلیحات پیشرفته کره شمالی - مانند موشک کی‌ان‌۲۳ ممکن است بر سیستم دفاعی کره جنوبی و ایالات متحده غلبه کند و پرتاب همزمان آن از سایت های مختلف ، رهگیری آن را دشوار سازد.

XS
SM
MD
LG