لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۵

کره‌شمالی آزمایش‌‌های موشکی خود را شبیه‌سازی حملات هسته‌ای دانست


کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی.
کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی.

رسانه دولتی کره شمالی روز دوشنبه گفت پرتاب‌‌های اخیر موشکی این کشور شبیه‌سازی استفاده از تسلیحات هسته‌ای تاکتیکی میدان جنگ برای »ضربه زدن و محو کردن» اهداف احتمالی کره جنوبی و ایالات متحده بود.

کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی نیز اشاره کرده است آزمایش‌های بیشتری انجام خواهد داد.

به نوشته آسوشیتدپرس بیانیه کره شمالی در هفتاد و هفتمین سالگرد تاسیس حزب حاکم کارگران کره در این کشور منتشر شد.

ناظران این اقدامات کره شمالی را تلاشی برای بهبود وجهه کیم جونگ اون به عنوان یک رهبر قدرتمند در داخل کشور می‌دانند چرا که او در داخل با سختی‌های مربوط به همه‌گیری ویروس کرونا مواجه است. او همچنین سرسختانه تلاش می‌کند تا زرادخانه تسلیحات خود را افزایش دهد تا بتواند امتیازات بیشتری را در هرگونه مذاکراتی در آینده بگیرد.

خبرگزاری مرکزی رسمی کره شمالی اعلام کرد که آزمایش‌های موشکی در واکنش به رزمایش‌های دریایی اخیر بین نیروهای آمریکایی و کره جنوبی انجام شده است. در آن مانور نظامی برای نخستین بار در پنج سال گذشته ناو هواپیمابر هسته‌ای یو‌اس‌اس رونالد ریگان شرکت داشت.

برخی کارشناسان می گویند کیم جونگ اون در نهایت قصد دارد از زرادخانه هسته‌ای برای فشار بر آمریکا استفاده کند تا پیونگ یانگ را به عنوان یک قدرت هسته‌ای مشروع به رسمیت بشناسد. کیم معتقد است این گام برای لغو تحریم‌های فلج کننده سازمان ملل متحد علیه کره شمالی ضروری است. اقدامات تهدید آمیز کره شمالی در زمینه هسته‌ای و موشکی باعث شده است که این کشور با تحریم‌های فلج کننده روبرو شود.

خرداد ۱۴۰۱ آمریکا تحریم‌هایی را علیه دو بانک روس، و یک شرکت و یک فرد اهل کره شمالی به دلیل پشتیبانی‌ از برنامه تسلیحات کشتار جمعی پیونگ‌یانگ وضع کرد.

این اقدام آمریکا تنها یک روز پس از وتوی یک قطعنامه وضع تحریم‌های بیشتر علیه برنامه موشک‌های بالستیک کره شمالی در شورای امنیت سازمان ملل متحد توسط روسیه و چین انجام شد.

XS
SM
MD
LG