لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۸

کره جنوبی می‌گوید توانایی رهگیری موشک‌های کره شمالی را دارد


ارتش کره جنوبی روز سه‌شنبه اعلام کرد که می‌تواند انواع موشک‌هایی را که کره شمالی در حملات هسته‌ای شبیه‌سازی شده اخیر پرتاب کرده است، شناسایی و رهگیری کند.

این درحالی است که سئول همچنان معتقد است که برنامه هسته‌ای پیشرفته کره شمالی یک تهدید شدید امنیتی است.

کره شمالی روز دوشنبه ۱۰ اکتبر اعلام کرد که رزمایش‌هایش با موشک‌های بالستیک با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای، هواپیماهای جنگی، و سایر تجهیزات، تمرینی برای حملات احتمالی به اهدافی در کره جنوبی و ایالات متحده و هشدار به آنها در مورد برگزاری مانورهای دریایی مشترک «خطرناک» آنها است.

انجام آزمایش‌های اخیر از سوی کره شمالی نشانه‌ای از تلاش‌های کیم جونگ اون، رهبر این کشور، تلقی می‌شود تا با فراهم کردن زرادخانه‌ای تهدیدآمیزتر بر رقبایش فشار بیاورد. او قصد دارد که از این طریق کره شمالی به عنوان یک کشور هسته‌ای مشروع پذیرفته شود و تحریم‌های اقتصادی‌اش لغو شود.

مون هانگ سیک، سخنگوی موقت وزارت دفاع کره جنوبی، با اشاره به امکان رهگیری این موشک‌ها عنوان کرد که کشورش همچنان در تلاش برای استفاده از ماهواره ها و پهپادهای جاسوسی و تجهیزات شناسایی مستقر در دریا برای نظارت بهتر بر کره شمالی است.

با این همه برخی ناظران معتقدند که بخشی از تسلیحات پیشرفته کره شمالی - مانند موشک کی‌ان‌۲۳ ممکن است بر سیستم دفاعی کره جنوبی و ایالات متحده غلبه کند و پرتاب همزمان آن از سایت های مختلف ، رهگیری آن را دشوار سازد.

یون سوک یول، رئیس جمهور کره جنوبی هم گفت که پرتاب های جدید نشان می دهد که تهدید هسته ای شمال روز به روز جدی تر می شود و بر تقویت نیروی دفاعی کره جنوبی با مشارکت ژاپن و ایالات متحده تاکید کرد و از شهروندان کره جنوبی خواست نگران نباشند و به تلاش های اقتصادی و معیشتی خود ادامه دهند.

کره شمالی در ماه سپتامبر ۲۰۲۲ قانونی مبنی بر اجازه استفاده پیشگیرانه از سلاح‌های هسته‌ای در شرایط خاص را تصویب کرد. کره جنوبی نیز هشدار داد که کره شمالی در صورت استفاده از بمب هایش، ویران خواهد شد.

کره شمالی ادعا می کند که موشک بالستیک میان‌برد جدیدش ۴۵۰۰ کیلومتر پیمایش دارد که برای رسیدن به قلمرو آمریکا در اقیانوس آرام کافی‌ است. پرتاب آزمایشی دیگر، مربوط به نوع جدیدی از موشک KN23 با قدرت مانور بیشتر و سطح پرواز پایین‌تر است که از یک سیلو در زیر یک مخزن روی زمین پرتاب شده است و به نظر می رسد که کره جنوبی، ژاپن و ایالات متحده در رهگیری آن ناموفق بوده‌اند.

در مواجهه با تهدید فزاینده هسته ای کره‌شمالی، کره جنوبی در حال تقویت دفاع موشکی خود و همچنین توسعه طرح های حمله پیشگیرانه با کمک ارتش ایالات متحده است.

XS
SM
MD
LG