لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۰

خشم کره شمالی از رزمایش مشترک آمریکا، کره جنوبی و ژاپن؛ «نسخه آسیایی ناتو» است


کره شمالی ضمن ابراز خشم نسبت به برگزاری رزمایش نظامی اخیر ایالات متحده، کره جنوبی و ژاپن، آن را نشانه‌ای از تلاش‌ واشنگتن برای ایجاد یک «نسخه آسیایی ناتو» دانست.

پیونگ‌یانگ در همین زمینه با انتشار بیانیه‌ای در خبرگزاری دولتی کره‌شمالی تاکید کرد:«ما تقویت بلوک نظامی به رهبری ایالات متحده و متحدانش را نادیده نخواهیم گرفت و با پاسخی قاطعانه از صلح منطقه‌ای محافظت خواهیم کرد.»

این بیانیه همچنین ایالات متحده را به تلاش برای جلب‌نظر کره‌جنوبی و ژاپن برای تشکیل «ناتوی آسیایی» متهم و ارسال تسلیحات توسط کره جنوبی به اوکراین را به عنوان شاهدی بر این ادعا عنوان کرد.

رسانه‌های دولتی کره شمالی نیز حضور ناوشکن‌ها، جنگنده‌ها و ناو هواپیمابر هسته‌ای تئودور روزولت ایالات متحده در این رزمایش را به عنوان تهدیدی برای صلح منطقه‌ای قلمداد کردند.

ایالات متحده، کره جنوبی و ژاپن سال گذشته نیز رزمایش‌های مشترک دفاع موشکی دریایی و ضد زیردریایی را برای تقویت آمادگی خود در برابر تهدیدات کره شمالی برگزار کردند.

کره شمالی مدت‌هاست که مانورهای مشترک آمریکا و کره جنوبی را تحریک‌آمیز و نشانه‌ای از خصومت می‌داند.

تنش‌ها در شبه‌جزیره کره در ماه‌های اخیر به دلیل گسترش آزمایش‌های موشکی کره شمالی و توافق دفاعی جدید این کشور با روسیه افزایش یافته است.

XS
SM
MD
LG