لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۷

توافق پوتین و کیم؛ کره جنوبی سفیر روسیه را احضار کرد


کره جنوبی روز جمعه، اول تیرماه سفیر روسیه را برای اعتراض به توافقنامه دفاعی این کشور با کره شمالی احضار کرد.

کیم هونگ کان، معاون وزیر امور خارجه کره جنوبی از مسکو خواست تا فورا همکاری نظامی ادعایی خود با پیونگ یانگ را متوقف کند.

او تأکید کرد که هرگونه همکاری که به طور مستقیم یا غیرمستقیم به تقویت نظامی کره شمالی کمک کند، قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل را نقض کرده و امنیت کره جنوبی را تهدید می‌کند.

سفارت روسیه در حساب خود در شبکه «ایکس» نوشت که سفیر این کشور به مقامات کره‌ای گفته است که هرگونه تلاش برای «تهدید یا باجگیری» از روسیه «غیرقابل قبول» است و توافق روسیه و کره شمالی «کشورهای ثالث خاصی» را هدف قرار نمی دهد.

همزمان، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد نیز به روسیه هشدار داد و با اشاره به تحریم‌های شورای امنیت علیه کره شمالی گفت که تمامی کشورها از ارائه هرگونه مواد یا تجهیزات که به برنامه‌های هسته‌ای یا موشکی بالستیک این کشور کمک کند منع شده‌اند.

کره جنوبی روز پنجشنبه، ۳۱ خرداد پس از امضای توافق میان روسیه و کره شمالی برای دفاع از یکدیگر در صورت وقوع جنگ اعلام کرد که ارسال تسلیحات به اوکراین را بررسی می‌کند.

کره جنوبی، جزو کشور‌های صادرکننده تسلیحات است و ارتش مجهزی دارد که توسط ایالات متحده حمایت می‌شود.

سئول در حال حاضر کمک‌های بشردوستانه و سایر حمایت‌ها برای اوکراین فراهم کرده و در اعمال تحریم‌های اقتصادی تحت رهبری آمریکا علیه مسکو نیز مشارکت داشته است ولی مستقیم تسلیحاتی به اوکراین ارائه نکرده است. دلیل این تصمیم، سیاست قدیمی عدم ارائه سلاح به کشورهایی است که فعالانه درگیر جنگ هستند.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه در سفر به ویتنام ارسال تسلیحات از سوی کره جنوبی به اوکراین را «یک اشتباه بسیار بزرگ» خوانده و گفته بود اگر چنین اتفاقی بیفتد روسیه تصمیماتی خواهد گرفت که رهبر کره جنوبی را خوشحال نخواهد کرد.

این تحولات در شرایطی رخ می‌دهد که روابط دو کره در چند ماه اخیر دچار تنش بیشتری شده است.

پیونگ یانگ از ماه اردیبهشت ارسال بالون‌هایی حامل زباله و کود دامی به آن سوی مرزها را آغاز کرد و گفت که این اقدام «در تلافی پخش اعلامیه‌های ضدشمال توسط فعالان کره جنوبی به عنوان بخشی از یک کارزار تبلیغاتی بود.»

بالون‌های همسایه شمالی پس از یک‌سری گام‌های تحریک‌آمیز دیگر پیونگ‌یانگ از جمله پرتاب ناموفق ماهواره جاسوسی و شلیک ده‌ها موشک بالستیک کوتاه‌برد انجام شد.

اوایل روز جمعه، اول تیر نیز خواهر کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، پس از آنکه فعالان کره جنوبی بالن‌های حامل اعلامیه‌های تبلیغاتی ضد پیونگ یانگ را در آن سوی مرز به پرواز درآوردند، تهدید مبهمی به انتقام کرد.

XS
SM
MD
LG