لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۰

نوه آخرین شاه ایران، ستاره اینستاگرام؛ درباره نور پهلوی


نور پهلوی در کنار مادربزرگش شهبانو فرح پهلوی
نور پهلوی در کنار مادربزرگش شهبانو فرح پهلوی

صفحه «نور پهلوی» شاهزاده ۲۴ ساله و نوه محمد رضا پهلوی آخرین شاه ایران، در اینستاگرام طرفداران زیادی پیدا کرده و این صفحه به نور امیدی برای کسانی تبدیل شده که آرزوی روزهای بهتری برای ایران دارند.

در مقاله اى كه در وب سايت هيت ايستريت وابسته به شركت داوجونز، ناشر وال استريت ژورنال به تازگى منتشر شده، آمده: نور پهلوی فارغ التحصیل رشته روانشناسی از دانشگاه «جورج تان» در واشنگتن دی‌سی است. او می خواهد زندگی مورد علاقه خودش را دنبال کند و از هویت و امتیازاتی که از آنها برخوردار است، شرمنده نیست.

پدربزرگ او یکبار توسط سی‌آی‌ای به روی کار آمد و در انقلاب سال ۱۳۵۷ نیز توسط انقلابیون از حکومت برکنار شد.

شاهزاده نور پهلوی چندی پیش و تنها دو هفته پیش از آغاز سال نوی ایرانی، عکسی در صفحه اینستاگرم خود گذاشت که او را با لباس شب در کنار چلسی، دختر بیل و هیلاری کلینتون، و داماد شان نشان می دهد که زیر آن نوشته شده «آغاز تعطیلات نوروز؛ مراسم نوروز در موزه متروپولیتن.»

این تصویر در موزه متروپولیتن نیویورک گرفته شده است.

یکی از کاربرهای اینستاگرم با نام «iran_army96» از فرصت استفاده کرده و در پیام خود زیر این عکس می نویسد «جنبش آزادی‌بخش مردمی به رهبری موسوی آماده همکاری با خواست ایران برای رها کردن خود از دست رژیم کثیف ایران است.»

این کاربر اشاره به سیاستمدار اصلاح طلب ایرانی، میرحسین موسوی دارد که شکست او در انتخابات سال ۸۸ منجر به تظاهراتی گسترده در خیابان های تهران شد. بسیاری از طرفداران این جنبش موسوم به «جنبش سبز» باور دارند که آراء آنها در انتخابات دزدیده شده و شکست آنها در این انتخابات ناعادلانه بوده است.

شاهزاده نور پهلوی، در صفحه «لینکدین» خود را به عنوان مدیر روابط سرمایه گذاری شرکتی به نام سهام کوهن،Cohen Equities معرفی کرده است. این شرکت یکی از شرکت های وابسته به یهودیانی است که در دهه ۱۹۸۰ میلادی به نیویورک آمده و وارد خرید و فروش ملک شدند.

یکی از اعتراض های عمده انقلابیون ایرانی علیه محمد رضا شاه، این بود که او با اسرائیل و یهودی ها رابطه خوبی داشت و به همین خاطر اشتغال نوه شاه در شرکتی یهودی منتقدانی را نیز به صفحه او آورده است.

با وجود اینکه پدربزرگ شاهزاده نور در غربت درگذشت و یک عمو و عمه او نیز خودکشی کرده اند، هنوز بسیاری در ایران هستند که نسبت به خانواده پهلوی دلسوزی نمی کنند. آنها از زوال و ظلم شاه پیش از انقلاب دل خوشی نداشتند. با این حال نمی توان این رویکرد را به همه ایرانی ها نسبت داد چراکه بسیاری از طرفداران صفحه اینستاگرم شاهزاده نور، ایرانی های مقیم داخل ایران هستند.

شاهزاده نور همچنین یک صفحه فیسبوک با ۵۰ هزار طرفدار دارد. در همین هفته او جشن تولد رضا شاه، پدر پدربزرگش، را در فیسبوک اعلام کرد و نوشت «امروز ما تولد رضا شاه اول، پدر پدربزرگم، را به خاطر می آوریم، کسی که ایران را مدرن کرد. امیدوارم او همیشه در آرامش باشد.»

به نظر نمی رسد خانواده پهلوی تسلیم شرایط کنونی شده و از اینکه روزی به ایران بازگردند، ناامید باشند.

رضا پهلوی، پدر شاهزاده نور، اخیرا در مصاحبه ای با نشریه «وال استریت جورنال» گفت کابینه پرزیدنت ترامپ باید مستقیما با اپوزیسیون داخل ایران گفتگو و همکاری کند.

برخی از پیام های صفحه فیسبوک نور پهلوی نیز منعکس کننده امیدواری برخی از ایرانیان است، مثلا پیامی همچون «ای شاه ما، به جلو برو، به خاطر حق ایرانیان واقعی مبارزه کن. ما تو را ستایش می کنیم و در مسیر آزادی ایران برای تو آرزوی موفقیت داریم.»

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG