لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۰۸

تسلیت فرح پهلوی در پی مرگ کیارستمی؛ اندوه حامی "کانون" برای "فرزند کانون"


شهبانو فرح پهلوی، آخرین ملکه ایران با یادآوری این که عباس کیارستمی پایه گذار بخش سینمای کانون پرورش فکری کودکان و نو جوانان بود، او را هنرمندی نامیده که در سربلندی مردم ایران "نقشی بزرگ" ایفا کرد.

فرح پهلوی در بیانیه خود به مناسبت مرگ آقای کیارستمی نوشت: "بغض گلویم را فشرد وقتی در یکی از گفتگوهای کیارستمی شنیدم که گفته بود زمانی که من بمیرم مراسم یاد بود و خاکسپاری من از مقابل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان آغاز شود."

عباس کیارستمی، سینماگر سرشناس ایرانی که روز چهاردهم تیر ماه درگذشت، کار خود را از کانون پرورش فکری آغاز کرد؛ نهادی که در دهه ۴۰ شمسی با حمایت فرح پهلوی و مدیریت لیلی امیرارجمند افتتاح شد و بسیاری از هنرمندان و مولفان ایرانی در قالب این مرکز به تولید آثار برای کودکان و نوجوانان ایرانی مشغول شدند.

دوستان و نزدیکان آقای کیارستمی او را "فرزند کانون" نامیده و خواستار برگزاری مراسم تشییع او از مقابل دفتر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شده‌اند.

ملکه سابق ایران در بیانیه خود عباس کیارستمی را "شاعر، نقاش و فیلم‌ساز بزرگ" نامیده که در زمانی که نام ایران در رسانه‌های خبری "مترادف با تروریسم و خفقان" بود، گل کرد.

خانم پهلوی با ارائه شرحی از زندگی هنری سینماگر سرشناس ایرانی او را هنرمندی دانسته که "در نوسازی و پیشرفت سینمای ایران و سربلندی مردمش نقشی بزرگ ایفا کرد".

او به فرزندان آقای کیارستمی، هنرمندان و مردم ایران تسلیت گفته و نوشته است: " خود را در این اندوه با آنان همدرد می‌دانم."

XS
SM
MD
LG