لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۴

لغو نمایشگاه پوشاک فرح پهلوی در تهران


شهبانو فرح پهلوی(نفر دوم از راست) به همراه محمدرضا پهلوی و پرزیدنت ریچارد نیکسون و همسرش
شهبانو فرح پهلوی(نفر دوم از راست) به همراه محمدرضا پهلوی و پرزیدنت ریچارد نیکسون و همسرش

نمایشگاه پوشاک فرح پهلوی آخرین ملکه ایران، که بنا بود در موزه پوشاک سلطنتی سعدآباد برگزار شود به ‌دلیل «مشکلات قانونی» لغو شد.

گیسو فکور، مسئول موزه پوشاک سلطنتی به خبرگزاری ایسنا گفت که «ساماندهی اموال» در مجموعه سعدآباد باعث شده تا لباس‌های مدنظر به این نمایشگاه تحویل داده نشود.

او ابراز امیدواری کرده که نمایشگاه پوشاک فرح پهلوی در تعطیلات نوروز برگزار شود.

پیش از این اعلام شده بود که در این نمایشگاه لباس‌های رسمی و تشریفاتی پهلوی که «عموما در مزون‌های فرانسوی به سفارش دربار پهلوی تهیه شده‌اند» برای اولین بار به نمایش درمی‌آید.

موزه پوشاک سلطنتی در محل کاخ تابستانی شمس پهلوی در مجموعه سعدآباد قرار دارد.

تاکنون اخبار زیادی مبنی بر توجهی و سهل‌انگاری مسئولان موزه‌ها و کاخ‌ها منتشر کرده که در جریان آنها بخشی از اسناد و اموال متعلق به دوره پهلوی آسیب دیده و یا نابود شده است.

از جمله خبرگزاری مهر در ارديبهشت ۱۳۹۴ خبر داد که اسناد و مکاتبات اداری دوره پهلوی به دلیل کمبود فضا در موزه رضا عباسی سوزانده و دور ریخته شده است.

فرح پهلوی با نام اصلی فرح دیبا، در ۲۹ آذر ۱۳۳۸ با محمدرضا پهلوی، آخرین شاه ایران ازدواج کرد و آخرین ملکه تاریخ ایران شد. او بعد از انقلاب با خانواده ایران را ترک کرد و در سالهای گذشته در آمریکا و فرانسه زندگی کرده است.

شهبانو فرح پهلوی موسس شمار زیادی از نهادهای فرهنگی و هنری و موسسات درمانی و خیریه در ایران است که از جمله آنها می‌توان به کانون پرورش پرورش فکری کودکان و نوجوانان، بنگاه حمایت مادران و نوزادان و سازمان انتقال خون ایران اشاره کرد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG