لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۵۶

بخشی از دسترسی کره شمالی به اینترنت برقرار شد


بخشی از دسترسی کره شمالی به اینترنت باز گردانده شد. چند روز پس از وعده آمریکا برای واکنش نشان دادن به حمله سایبری به شرکت سونی پیکچرز که پیونگ یانگ عامل آن معرفی شده، دسترسی کره شمالی به اینترنت در روز دوشنبه قطع شد.

خبرگزاری مرکزی کره، و روزنامه رودونگ سینمون، اوایل روز سه شنبه دوباره آنلاین شدند. آنها پیشتر غیرقابل دسترسی بودند.

هنوز مشخص نیست که آیا سطح دسترسی کره شمالی به اینترنت همانند گذشته است یا خیر.

دلیل قطع گسترده اتصال کره شمالی به اینترنت هنوز مشخص نیست. اما، چند روز قبل باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا هشدار داده بود که آمریکا به اقدام کره شمالی واکنش نشان خواهد داد.

یک سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا از اظهار نظر در این باره خودداری کرد. اما او گفت دولت آمریکا برای واکنش نشان دادن به هک شرکت سونی پیکچرز، گزینه های مختلفی را بررسی می کند که به گفته او، برخی از این گزینه ها «دیده» خواهد شد و برخی از آنها «دیده نخواهد شد.»

یک سخنگوی شرکت اینترنتی داین ریسرچ، مستقر در آمریکا، گفت مشکلات اینترنتی کره شمالی ممکن است نتیجه یک حمله سایبری باشد. قبل تر، کره شمالی از آمریکا خواسته بود تا به خاطر آنکه پیونگ یانگ را به هک شرکت سونی پیکچرز متهم کرده بود، و همچنین تهدید کرده بود به اقدام پیونگ یانگ به روش های مختلف از جمله جنگ سایبری واکنش نشان دهد، از این کشور عذرخواهی کند. پیونگ یانگ می گوید سونی پیکچرز را هک نکرده است.

از سوی دیگر، وزارت خارجه چین نیز اعلام کرد که اطلاعات کافی برای تایید استفاده کره شمالی از امکانات چین برای هک کردن سایت سونی پیکچرز وجود ندارد. سخنگوی وزارت خارجه چین روز دوشنبه گفت که چین مخالف هرگونه حمله سایبری است و بدون در دست داشتن حقایق، هیچگونه نتیجه‌گیری درباره این اتفاق نخواهد کرد.

چین یکی از حامیان حکومت کمونیستی کره شمالی محسوب می‌شود.

آمریکا در حال گفت و گو با چین برای بررسی همکاری‌هایی است که بتوان به کمک آن امکان حمله سایبری را از کره شمالی گرفت.

باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده پس از حمله سایبری به وبسایت سونی پیکچرز گفت که در حال بررسی بازگرداندن کره شمالی به لیست کشورهای حامی تروریسم است. او در گفت و گو با شبکه سی ان ان گفت که هک کردن سایت سونی را نوعی جنگ نمی‌شناسد اما آن را نمونه‌ای از خرابکاری سایبری می‌داند که پیامد‌های بسیار سنگینی دارد.

هک شدن سایت شرکت سونی پیکچرز و تهدیدهای هکرها منجر به لغو اکران فیلم «مصاحبه» از سوی این شرکت شد. «مصاحبه» یک فیلم کمدی ساخته سونی پیکچرز است که داستانی در ارتباط با رهبر کره شمالی دارد.

XS
SM
MD
LG