لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۰۰

تعلیق منطقه صنعتی مشترک دو کره


کره شمالی اعلام کرد بیش از ۵۰ هزار کارگر این کشور را از منطقه صنعتی مشترک کایسونگ در مرز با کره جنوبی را خارج می کند.

کره شمالی اعلام کرد بیش از ۵۰ هزار کارگر این کشور را از منطقه صنعتی کایسونگ خارج می کند. این منطقه مشترک صنعتی، آخرین حلقه ارتباطی کره شمالی با سئول است.

کیم جونگ گون، یک مقام ارشد حزب حاکم کره شمالی روز دوشنبه ۸ آوریل به خبرگزاری رسمی این کشور گفت که تمامی فعالیت‌های این منطقه صنعتی به حالت تعلیق درخواهد آمد.

پیشتر در روز دوشنبه سئول درباره این که پیونگ یانگ برای چهارمین آزمایش هسته‌ای آماده می شود، گمانه زنی هایی کرده بود.

وزیر اتحاد کره جنوبی به پارلمان این کشور گفت که نشانه هایی از فراهم شدن مقدمات چهارمین آزمایش موشکی در کره شمالی مشاهده می شود اما ساعتی بعد وزیر دفاع این کشور گفت چنین نشانه هایی وجود ندارد.

همزمان بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد که اهل کره جنوبی است، کره شمالی را به خودداری از «هرگونه تحریک بیشتر» ترغیب کرد. او که در لاهه سخن می گفت افزود آزمایش چهارم موشکی قعطنامه‌های شورای امنیت را نقض خواهد کرد.

روز یکشنبه مشاور امنیت ملی کره جنوبی هشدار داده بود که با نزدیک شدن به چهارشنبه که پیونگ یانک از دیپلماتها خواسته تا آن روز پایتخت را ترک کنند، کره شمالی از طریق آزمایش موشکی یا اقدامات دیگر، دست به کارهای تحریک آمیز خواهد زد.

او گفته است که انگیزه اصلی پیونگ یانگ گرفتن امتیازهای سیاسی از سئول و واشنگتن است. او در عین حال بر آمادگی نظامی کره جنوبی تاکید کرد.

به دنبال آخرین آزمایش هسته‌ای کره شمالی، دور جدیدی از تحریم‌های بین المللی علیه این کشور اعمال شد. کره شمالی تهدید کرده که با حملاتی علیه مواضع آمریکا، کره جنوبی و متحدان آمریکا در منطقه آسیا پاسیفیک انتقام می گیرد. فرمانده نظامی کره شمالی به تازگی اعلام کرده که مجوز حمله به آمریکا با استفاده از تسلیحات هسته‌ای «سبک تر و کوچک تر» صادر شده است.

روز دوشنبه ژنرال جیمز تورمن، فرمانده نیروهای آمریکایی در کره جنوبی برنامه از پیش تعیین شده سفر به واشنگتن برای شرکت در جلساتی با کمیته‌های کنگره آمریکا لغو کرد تا بتواند با توجه به حساسیت اوضاع در شبه جزیره کره بماند.

روز یکشنبه، مقام ارشد نظامی کره جنوبی نیز مجبور شد ملاقات با رئیس ستاد مشترک آمریکا در واشنگتن را لغو کند.

قرار ملاقات ۱۶ آوریل میان مارتین دمپسی، ژنرال ارتش آمریکا با همتای کره جنوبی‌اش ژنرال جونگ سئونگ جو نیز لغو شده است.

هفته گذشته وزرات دفاع آمریکا برای پرهیز از افزایش تنش احتمالی، آزمایش موشک بالیستیک و قاره پیمایی را که قرار بود در یک پایگاه نیروی هوایی در ایالت کالیفرنیا انجام شود به تاخیر انداخت.

XS
SM
MD
LG