لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۱۸

هشدار کره شمالی به سفارتخانه های خارجیکره شمالی سفارتخانه های خارجی درپیونگ یانگ را ترغیب می کند به دلیل افزایش تنش در شبه جزیره کره، تخلیه کارمندان خود را مورد بررسی قرار دهند.

روسیه و بریتانیا تایید کردند روز جمعه درخواستی از کره شمالی در این باره دریافت داشتند، اما فعلا قصد ندارند کارمندان خود را خارج کنند. یک مقام سفارت روسیه درپیونگ یانگ گفت وضع در شهر آرام است

بریتانیا نیز گفت کره شمالی به سفارتخانه ها وسازمان های بین المللی در کشور هشدار داده است نمی تواند ایمنی آنها را بعد از ۱۰ آوریل در «صورت مناقشه» تضمین کند.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه گفت مسکو درباره این هشدارها با چین، آمریکا و دیگر اعضای مذاکرات شش جانبه با کره شمالی رایزنی می کند.

بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد روز جمعه گفت افزایش تنش در شبه جزیره کره او را عمیقاً نگران کرده است.

کره شمالی در هفته های اخیر سلسله تهدیدهایی علیه آمریکا و کره جنوبی، از جمله حمله اتمی به امریکا صادر کرده است.

در این میان، یک مقام ارشد کره جنوبی گفت اگر وضع خطرناک شود سئول ممکن است کارگران خود را از مجتمع صنعتی مشترک کیسانگ درکره شمالی بیرون بکشد.

با این حال، وزیر وحدت روزجمعه به خبرنگاران گفت کره جنوبی برنامه فوری برای چنین کاری ندارد زیرا درحال حاضر خطر زیاد نیست. او توضیح نداد که تخلیه کارگران چگونه ممکن است انجام گیرد.

آمریکا انتظار دارد کره شمالی یکی از موشک های خود را در روزهای آینده پرتاب کند.

مقامات وزارت دفاع آمریکا روز پنجشنبه به صدای آمریکا گفتند آنها برای احتمال حمله موشکی آمریکا آماده هستند وتهدید های پیونگ یانگ را جدی می گیرند.
XS
SM
MD
LG