لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۵۸

محدودیتهای صادراتی چین علیه کره شمالی


در مراسم شصتمین سالگرد جنگ کره، یک کامیون نظامی کره شمالی موشکی را حمل میکند
در مراسم شصتمین سالگرد جنگ کره، یک کامیون نظامی کره شمالی موشکی را حمل میکند

وزارت امور خارجه چین: هدف محدودیتهای صادارتی مجازات کره شمالی نیست، بلکه تشویق بیشتر به غیر اتمی ساختن شبه جزیره است

در راستای تحریم های بین المللی علیه برنامه اتمی پیونگ یانگ، چین نیز محدودیت ها صادارتی خود به کره شمالی را بیشتر کرد.

وزارت بازرگانی چین روز دوشنبه گذشته در وبسایت خود فهرستی از کالاهای صادراتی ممنوع شده را منتشر ساخت، که شامل محصولات «دو مصرفی» نیز می شود، یعنی محصولاتی که از آنها می توان برای ساخت سلاح اتمی و یا برای مصارف غیر نظامی اتمی مورد استفاده قرار گیرد.

هانگ لی، سخنگوی وزارت امور خارجه چین، روز گذشته در جمع خبرنگاران گفت که هدف محدودیتهای صادارتی مجازات کره شمالی نیست، بلکه عمدتاً به منظور تشویق بیشتر این کشور به غیر اتمی ساختن شبه جزیره کره است.

شن دینگ لی، مدیر مرکز مطالعات آمریکا در دانشگاه فودان در شهر شانگهای چین، گفت که دیگر برای انتشار این لیست و گسترش محدودیت صادراتی بسیار دیر شده است، «چرا چین در سال ۲۰۰۶، زمانی که شورای امنیت سازمان ملل متحد برای اولین بار کره شمالی را تحریم کرد، این لیست را منتشر نکرد؟» اگر چین مسئله اتمی کره شمالی را واقعاً یک مشکل جهانی می پندارد، پس چرا اکنون پس از گذشت هفت سال دست به انتشار لیست و محدودیت های صادراتی زده است؟ ولی به هر جهت، اکنون پکن دست به اقدام درستی زده، و مسئله این است که چرا آنقدر دیر دست به این اقدام زده است.»

پس از آنکه کره شمالی در ماه فوریه امسال سومین آزمایش سلاح اتمی زیر زمینی خود را انجام داد، پکن با دور سوم تحریم های سازمان ملل متحد که در اوائل سال جاری تصویب شد موافقت کرد.

چین زمانی دست به انتشار لیست کالاهای صادراتی ممنوعه به کره شمالی می زند، که گروهی از پژوهشگران آمریکا با انتشار گزارشی گفته اند که پیونگ یانگ دیگر نیازی به وارد کردن وسائل و تجهیزاتی که برای ساخت سلاح اتمی به کار می رود ندارد، بلکه قادر است آنها را در داخل کشور بسازد.
XS
SM
MD
LG