لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۷

کره شمالی شهروند آمریکایی را به ۱۰ سال حبس با کار اجباری محکوم کرد


کیم دونگ چول (وسط) شهروند آمریکایی کره تباری که در کره شمالی به ۱۰ سال زندان با کار اجباری محکوم شده است
کیم دونگ چول (وسط) شهروند آمریکایی کره تباری که در کره شمالی به ۱۰ سال زندان با کار اجباری محکوم شده است

دستگاه قضایی کره شمالی روز جمعه یک شهروند آمریکایی کره ای تبار را به ۱۰ سال زندان محکوم کرد. او دومین آمریکایی است که در سال جاری میلادی در آن کشور زندانی می شود.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، کیم دونگ چول به ظن دخالت در عملیات جاسوسی و فروش اسرار دولتی بازداشت بود، و دادگاه عالی پیونگ یانگ در محاکمه ای کوتاه، او را گناهکار شناخت و به ۱۰ سال حبس همراه با کار اجباری محکوم کرد.

در مورد اتهامات وارد شده به آقای کیم جزئیات بیشتری منتشر نشده است.

رسانه های کره شمالی ماه گذشته میلادی "اعترافاتی" از او پخش کردند که در آن گفته است، پیش از دستگیری با مقامات اطلاعاتی کره جنوبی در توطئه چینی برای سرنگونی رهبری کره شمالی همکاری می کرد و سعی داشت مذهب را در میان مردم آن کشور گسترش دهد.

دستگاه اطلاعاتی کره جنوبی تاکید کرده است که مساله آقای کیم هیچ ارتباطی به این سازمان نداشته است.

محکومیت امروز کیم دونگ چول در پی محکوم شدن یک دانشجوی آمریکایی به ۱۵ سال زندان صورت می گیرد. مقامات کره شمالی گفتند او اوائل سال جاری هنگامی که به عنوان گردشگر از آن کشور دیدن می کرد، در "فعالیت های ضددولتی" درگیر بود.

کره شمالی همواره واشنگتن و سئول را به فرستادن جاسوس برای سرنگونی دولت و قادر ساختن دولت کره جنوبی به کنترل سراسر شبه جزیره کره متهم می کند.

بیشتر شهروندان خارجی که قبلا به همین صورت در کره شمالی دستگیر شدند، وادار به قرائت بیانیه هایی در خصوص مجرمیت خود شدند، که بعدا آنها را رد کردند.

اکثر این محکومان به زندان های طولانی، پیش از پایان دوره محکومیت آزاد می شوند.

XS
SM
MD
LG