لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۷

کره شمالی از دانشجوی آمریکایی بابت "سرقت شعار سیاسی" اعتراف گرفت


اوتو وارمبایر برای گفت و گو با رسانه ها آماده می شود. پیونگ یانگ 29 فوریه
اوتو وارمبایر برای گفت و گو با رسانه ها آماده می شود. پیونگ یانگ 29 فوریه

دانشجوی آمریکایی که از اوایل ماه ژانویه امسال در کره شمالی بازداشت شده، در برابر خبرنگاران به "سرقت تابلوی شعار سیاسی" از هتل محل اقامتش در پیونگ یانگ و ارتکاب به جرم علیه آن کشور اعتراف کرد.

خبرگزاری رویترز به نقل از آژانس مسافرتی که او را به کره شمالی برده بود نوشت، اوتو وارمبایر ۲۱ ساله، پیش از آن که سوار هواپیما به مقصد چین شود، به دلیل واقعه ای نامشخص در هتل محل اقامتش بازداشت شد.

خبرگزاری رسمی کره شمالی به نقل از آقای وارمبایر در اعترافاتی که در گفت و گو با رسانه ها در پیونگ یانگ ایراد کرد، گفت: "من با برداشتن شعار سیاسی از بخش مخصوص کارمندان هتل بین المللی یانگاکدو مرتکب جرم شدم."

جشوا ارنست سخنگوی کاخ سفید روز دوشنبه گفت از وضع نگهداری دانشجوی آمریکایی در کره شمالی آگاه است.

ارنست در نشست خبری روزانه کاخ سفید به خبرنگاران گفت امنیت شهروندان آمریکایی در خارج از مرزهای کشور اولویت اول دولت در واشنگتن است.

کره شمالی در بازداشت خارجی ها سابقه طولانی دارد و در گذشته از بازداشت و زندانی کردن شهروندان آمریکایی در خاک خود بهره برداری سیاسی کرده است. واشنگتن و پیونگ یانگ رابطه دیپلماتیک ندارند.

این دانشجوی دانشگاه ویرجینا همچنین به خبرنگاران گفت که یکی از اعضای کلیسای متبوعش به او قول داده در ازای "سرقت این تابلو و تحویل آن"، یک خودروی مستعمل به ارزش ۱۰ هزار دلار به او خواهد داد.

مقامات کره شمالی آقای وارمبایر را به آنچه "اقدام خصمانه علیه دولت با کمک ایالات متحده" خوانده اند، متهم کردند.

تحلیلگران مسائل کره شمالی معتقدند که پیونگ یانگ، همواره از چنین بازداشت هایی به عنوان گروکشی از غرب بهره می برد.

XS
SM
MD
LG