لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۱

چراغ سبز نیجر به هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا


یک منبع بلندپایه دولت نیجر به خبرگزاری رویترز گفته است به هواپیماهای بدون سرنشین ایالات متحده اجازه داده می شود تا در خاک این کشور مستقر شوند تا اطلاعات بیشتری در مورد ستیزه جویان اسلام گرای وابسته به القاعده در شمال مالی و قلمروهای گسترده تری از صحرای بزرگ آفریقا گردآوری کنند.

این منبع مطلع به خبرگزاری رویترز گفته است درخواست سفیر ایالات متحده در نیجر در این مورد در دیدار روز دوشنبه (٢٨ ژانویه) وی با رئیس جمهوری این کشور مطرح و بلافاصله پذیرفته شده است.

این منبع به شرط افشا نشدن نامش گفته است «نیجر به هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی چراغ سبز نشان داده است تا برای گردآوری بهتر اطلاعات امنیتی در مورد جنبش های اسلام گرا در خاک این کشور مستقر شوند». وی افزوده است هواپیماهای بدون سرنشین می توانند در مناطق بیابانی شمال نیجر و به موازات مرزهای مالی، الجزیره و لیبی مستقر شوند.

ایالات متحده هم اکنون هواپیماهای بدون سرنشین و نظارتی در چندین منطقه سراسر قاره آفریقا مستقر کرده است. تنها پایگاه نظامی دایمی آمریکا در جیبوتی، کشور کوچکی در منطقه شاخ آفریقا و بیش از سه هزار مایل دورتر از مالی قرار دارد. واشنگتن هواپیماهای انتقال تجهیزات نظامی به مالی ارسال اما از اعزام نیروی نظامی و سرباز به این کشور خودداری کرده است.

نیروهای نظامی مالی و فرانسه روز دوشنبه با پیشروی به قلب یک منطقه بیابانی، بار دیگر کنترل شهر قدیمی و تجاری تمبوکتو را به دست گرفتند. این شهر از سال گذشته در تسخیر نیروهای اسلام گرا بود.
XS
SM
MD
LG