لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۳۳

تعهد چند میلیون دلاری بین المللی به مالی


اعانه دهندگان بین المللی، روزسه شنبه درجریان کنفرانسی درآدیس آبابا میلیون ها دلار برای حمایت ازنیرویی که با اسلامگرایان درشمالی مالی می جنگند، تعهد کردند.

آمریکا ۹۶ میلیون دلار، اتحادیه آفریقا ۵۰ میلیون دلار قول دادند و آلمان گفت ۲۰ میلیون دلاربرکمک های قبلی خواهد افزود.

درتوکیو، ژاپن ۱۲۰ میلیون دلاربه نیروی ماموریت بین المللی برای مالی به رهبری آفریقا- آفیسما- پیشنهاد کرد.

روزدوشنبه، سربازان فرانسه ومالی به عنوان بخشی ازکوشش علیه اسلامگرایانی که سال پیش کنترل شمال مالی را به دست گرفتند، شهر تاریخی تیمبوکتو را تصرف کردند.
شماری از سربازان آفیسما وارد مالی شده اند اما نقش عمده ای در نبرد بازی نکرده اند.

مدیرارتباطات بلوک آفریقای غربی – اکوواس - به صدای آمریکا گفت نیروی ۳۳۰۰ نفری آفیسما ممکن است بین ۵ تا ۶ هزار نفر افزایش پیدا کند تا قادر به نبرد باشد وبه حفظ دستاوردهای نیروهای فرانسه و مالی کمک کند.

شام دوشنبه، فرانسوا اولاند رییس جمهوری فرانسه گفت سربازان فرانسه و مالی درمالی پیروز می شوند.

روزدوشنبه همچنین گروه شورشی سکولارطوارق به صدای آمریکا گفت رزمندگان آن اینک شهرهای کیدال وتسالیت را در کنترل دارند. این ادعا مستقلا تایید نشده است.

شورشیان طوارق نخست شورش را ژانویه گذشته درشمال مالی آغاز کردند. آنها بعدا برای کنترل منطقه درپی کودتا درماه مارس به اسلامگرایان پیوستند، اما به دلیل اختلافی برسرتحمیل قوانین سخت گیرانه اسلامی ازآنها گسستند.

شهردارتیمبوکتو روزدوشنبه گفت شورشیان هنگام فرارازشهر یک کتابخانه محتوی هزاران دست نوشته و نسخه های خطی را آتش زدند. مقامات می گویند هنوز نمی دانند میزان خسارت چه اندازه بوده است.

یونسکو تیمبوکتو را به دلیل مساجد و زیارتگاه های باستانی، که برخی از آنها به قرن ۱۵ بازمی گردند، یک مرکز میراث جهانی نامیده است. اما گروه اسلامگرای انصار دین چنین مراکزی را اهانتی به مقدسات مذهبی تلقی می کند، وستیزه گران درحالی که کنترل شهر را در دست داشتند برخی ازمقبره ها را ویران کردند.
XS
SM
MD
LG