لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۰

پیشروی سربازان مالی به قلمرو شورشیان اسلامگرا


حملات هوائی فرانسه، ستیزه گران را عقب راند و به سربازان فرانسه و مالی کمک کرد تا به پیشروی به سوی دژ اسلامگرایان در گائو ادامه دهند
حملات هوائی فرانسه، ستیزه گران را عقب راند و به سربازان فرانسه و مالی کمک کرد تا به پیشروی به سوی دژ اسلامگرایان در گائو ادامه دهند
نیروهای دولت مالی با حمایت حملات هوائی فرانسه روز جمعه نیز به پیشروی در قلمرو شمالی تحت کنترل شورشیان ادامه دادند و این در حالی است که عملیات بین المللی تحت رهبری فرانسه علیه ستیزه گران اسلامگرا وارد سومین هفته خود شده است.

مقامات نظامی امروز گفتند حملات هوائی پنجشنبه شب فرانسه ستیزه گران را عقب راند و به سربازان فرانسه و مالی کمک کرد تا به پیشروی به سوی دژ اسلامگرایان در گائو ادامه دهند، که در عین حال صحنه فرار بسیاری از شورشیان نیز بوده است.

شورشیان بخش عمده ای از شمال مالی را ۱۰ ماه پیش تصرف کردند و قوانین سختگیرانه اسلامی را به اجرا گذاشتند و این نگرانی شدت گرفت که آن ناحیه می تواند به مامنی برای تروریست ها مبدل شود. در پی هجوم شورشیان به مناطق جنوبی ، فرانسه، به درخواست دولت مالی برای مداخله در این مستعمره پیشین وارد عمل شد.

اکنون نیروهای منطقه ای نیز به عملیات مشترک نیروهای فرانسه و مالی پیوسته اند. روز پنجشنبه لشکری از سربازان بورکینا فاسو نخستین سربازانی از آفریقا بودند که در عملیات مشترک تهاجمی فرانسه و مالی شرکت کردند.

مقامات مالی روز پنجشنبه از ورود حدود۱۵۰ سرباز بورکینا فاسو به شهرک مارکالا خبر دادند که با باماکو، پایتخت مالی حدود ۲۵۰ کیلومتر فاصله دارد.

ادریس فال، خبرنگار صدای آمریکا که در باماکو حضور دارد می گوید سربازان در نزدیکی پایگاهی مستقر شده اند که نیروهای فرانسوی از آنجا برای پس گرفتن شهرک دیابلی وارد عمل شدند.

فال همچنین می گوید نیروهای فرانسوی چهارشنبه شب علیه ستیزه گران اسلامگرا در آنسونگو واقع در شرق مالی، حملاتی هوائی انجام دادند.

فال گفت: "هواپیماهای فرانسه در بمباران آنسونگو، دفتر اداره گمرگ، و دفتر اداره ای دیگر، موسوم به خدمات عمومی را هدف گرفتند که اسلامگرایان از آنها برای پنهان کردن اقلام تدارکاتی شان استفاده می کردند. فکر می کنم پس از این بمباران، اسلامگرایان در بازار ،و زیر درخت ها مخفی شدند. جمعیت وحشت زده است اما شهر امروز آرام بود".

فال در گزارش خود افزود سربازان نیجریه در مرز شرقی مالی هستند و شمار سربازانی که از آفریقای غربی به باماکو وارد می شوند رو به افزایش است.

در همین حال یک جناح از گروه های مسلح اسلامگرایانی که شمال مالی را اشغال کرده اند از منشعب شدن از جنبش خود خبر می دهد.

این بخش از گروه شورشی انصار الدین ، روز پنجشنبه در اطلاعیه ای از تشکیل جنبشی بنام عزواد خبر داد. فال می گوید این گروه تازه شکل گرفته ابراز تمایل کرده است سراغ راه حلی از طریق گفتگو برای پایان بخشیدن به بحران کشور برود.

خبرنگار صدای آمریکا می گوید : "آنها تروریسم را تقبیح و محکوم کرده اند و گفته اند آماده اند علیه تروریست ها بجنگند. جالب این که آقای القبس اگ اینتالاه که جنبش اسلامی عزواد را رهبری می کند، پسر رهبر روحانی توآرج است، که به آیدا اگ غالی، رهبر انصارالدین بسیار نزدیک است".

محمد اگ احاریب، سخنگوی جنبش اسلامی عزواد روز پنجشنبه در مصاحبه ای با صدای آمریکا به تفصیل شرح داد که چرا این گروه به وجود آمده است. وی گفت همیشه "میانه روهائی" در داخل انصار الدین وجود داشته اند که افراط گرائی را تقبیح می کنند. به گفته احاریب وقتی که ستیزه گران اسلامگرا به جنوب مالی حمله کردند میانه رو ها به این نتیجه رسیدند که بیش از نمی توانند جلو بروند.

وی همچنین گفت جنبش جدید خواستار خودمختاری برای شمال مالی است، نه جدائی و استقلال.

شورشیان انصارالدین پس از کودتای ماه مارس، برای آنکه بتوانند شمال مالی را تحت کنترل خود درآورند به گروه قومی موسوم به توارگس پیوستند. انصارالدین و دیگر گروه های اسلامی هنگامی که کنترل کامل منطقه را به دست آوردند، قوانین سخت اسلامی را به اجرا گذاشتند.

انصارالدین در اواخر ماه دسامبر با آتش بس با دولت موافقت کرد اما اوایل این ماه توافق را معلق گذاشت و گفت دولت در مذاکره برای صلح صادق نیست.
XS
SM
MD
LG