لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۲۳

اولاند: بوکوحرام آفریقای مرکزی و غربی را تهدید می کند


فراسوا اولاند در نشست امنیتی نیجریه در کاخ الیزه- پاریس، ۱۷ مه
فراسوا اولاند در نشست امنیتی نیجریه در کاخ الیزه- پاریس، ۱۷ مه

گودلاک جاناتان: بوکو حرام دیگر یک گروه تروریستی محلی نیست و بعنوان شاخه القاعده در آفریقای غربی عمل می کند.

فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه می گوید گروه بوکوحرام به تهدیدی برای آفریقای مرکزی و غربی تبدیل شده است و برای نبرد با آن باید برنامه جامعی تهیه شود.

اولاند این نظر را روز شنبه در یک کنفرانس خبری در پاریس در پی نشستی با همتایان خود از نیجریه و کشورهای همسایه آن ابراز داشت.

در نشست امنیتی کشورهای غرب آفریقا به میزبانی فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه، رهبران کشورهای همسایه نیجریه – بنین، کامرون، نیجر و چاد – و نیز نمایندگانی از ایالات متحده، اتحادیه اروپا، و بریتانیا حضور دارند.

نشست فوق در پی حمله افراد مسلح بوکو حرام به مدرسه دخترانه ای در ایالت بونو و ربودن بیش از ۳۰۰ دانش آموز در ماه گذشته تشکیل شد. مقامات نیجریه می گویند ۲۷۶ دختر هنوز مفقود هستند.

رئیس جمهوری فرانسه گفت بوکو حرام به القاعده ارتباط دارد، و مقابله با آن تهیه برنامه ای را برای مبادله اطلاعات و هماهنگ ساختن فعالیت ها ایجاب می کند.

گودلاک جاناتان رئیس جمهوری نیجریه این پیشنهاد را پذیرفت و گفت بوکو حرام دیگر یک گروه تروریستی محلی نیست، و اعضای آن بعنوان شاخه القاعده در آفریقای غربی عمل می کنند.

جاناتان همچنین گفت دولت او به یافتن دختران مفقود شده متعهد است و اعلام کرد ۲۰ هزار سرباز به شمال نیجریه فرستاده شده اند.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه در گفتگو با فرانسوا اولاند، وضعیت نیجریه را با وی در میان گذاشت. ایالات متحده و فرانسه در میان کشورهای غربی هستند که در تلاش برای آزادسازی دختران دانش آموز به نیجریه کمک می کنند.

ویلیام هیگ وزیر امور خارجه بریتانیا گفته است کشور او آماده است کمک های اضافی به نیجریه پیشنهاد کند.

چند ساعت پیش از گردهمایی رهبران، ستیزه گران مظنون بوکوحرام به یک منطقه مرزی با کامرون حمله کردند.

مقامات محلی می گویند مهاجمین به یک اردوگاه کارگران چینی در شهر وازا شبیخون زدند و یک نفر را کشتند. یک شاهد به صدای آمریکا گفت ۲۰۰ مرد مسلح در کاروانی از خودروها وارد اردوگاه شدند و به تیراندازی پرداختند.

تحقیقگران می گویند ۱۰ کارگر مفقود هستند و احتمال می رود ربوده شده باشند.
بوکو حرام گفته است می خواهد یک حکومت اسلامی در شمال نیجریه تاسیس کند و مسئول هزاران مرگ در پنج سال گذشته شناخته می شود.
XS
SM
MD
LG