لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۷

مقام نیجریه ای: دولت باید با بوکوحرام گفتگو کند


عکس آرشیوی
عکس آرشیوی

بخشدار شیبوک در نیجریه، محلی که در آن بیش از ۲۰۰ دختر دانش آموز ربوده شدند، می گوید دولت باید برای آزادی دختران ربوده شده با ستیزه گران اسلامیگرا گفتگو کند.

گودلاک جاناتان رییس جمهوری نیجریه روز یکشنبه هر مذاکره ای با بوکوجرام را رد کرد و گفت دختران دانش آموز به اسارت گرفته شده باید «بدون قید و شرط» آزاد شوند.

با این حال، بخشدار شیبوک روز سه شنبه گفت دولت باید به درخواست بوکوحرام برای آزادی ستیزه گران زندانی در مقابل آزادی دختران توجه کند.

او همچنین در مصاحبه ای با صدای آمریکا از اظهارات فرمانده نیروهای دفاعی نیجریه که گفته است ارتش می داند دختران کجا هستند اما نمی خواهد جان آنها را با عملیات نجات به خطر بیاندازد، استقبال کرد.

در این میان، درحمله مردان مسلح به شهرک بونو یادی درایالت یوبه در شمال شرقی نیجریه، دست کم ۴۵ مامور امنیتی کشته شدند.

صدها مرد مسلح، که گفته می شود شبه نظامیان بوکوحرام بودند، سوار بر کامیون و موتورسیکلت، ساعات پایانی روز دوشنبه دست به حملاتی زدند. یک منبع آگاه در نیروی ضربت مشترک نیجریه به صدای آمریکا گفت مرگ ۲۴ سرباز و ۲۱ پلیس تایید شده است.

او که نخواست نامش ذکر شود، می گوید مهاجمان یک تانک و تعداد زیادی خودرو را با خود بردند. در مورد تلفات غیر نظامیان گزارشی نرسیده است.

گزارشگر صدای آمریکا در شمال شرقی نیجریه می گوید شبه نظامیان همچنین به رانندگان اتومبیل ها در بزرگراه های منتهی به شهر مایدوگوری در ایالت بورنو حمله می کنند.

رانندگان می گویند تیراندازان در حالی که روی درختان به کمینی می نشینند، به سوی خودروهای عبوری تیراندازی می کنند و بعد مردان مسلحی که در میان بوته ها در کنار جاده پنهان شده اند، به طرف آنها هجوم می برند.

علیرغم قول های گودلاک جاناتان، نیروهای امنیتی قادر نبوده اند حملاتی که بوکوحرام ادعا می کند انجام داده یا دست کم مسئول آنها شناخته می شود را متوقف سازند.
XS
SM
MD
LG