لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۱۵

آمادگی آمریکا برای یافتن دختران ربوده شده در نیجریه


ماری هارف، سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده
ماری هارف، سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده

در حالی که مقام های مسئول نیجریه می گویند هنوز از ۲۷۶ دانش آموز دختر که ماه گذشته از مدرسه ای در شمال آن کشور ربوده شده بودند اثری نیست، ایالات متحده برای کمک به آن کشور در عملیات جستجو اعلام آمادگی کرده است.

ماری هارف سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت «ما با دولت نیجریه در تماس بوده ایم و در مورد این که برای حمایت و پشتیبانی از تلاش های دولت نیجریه برای یافتن این دختران می توانیم انجام دهیم صحبت کرده ایم.»

مقام های پلیس و نیروهای اطلاعاتی در بورنو، در پی شکایت والدین دانش آموزان که گفته اند تعداد ربوده شدگان بسیار پایین اعلام شده است، در برآورد تعداد مفقودشدگان تجدیدنظر کرده و آن را بالا بردند.

یکی از مسئولان پلیس آن کشور گفت بسیار دشوار است که بگوییم چه تعدادی از دختران مفقود هستند، زیرا دانش آموزانی از مدارس دیگر هم در آن روز، برای گذراندن آزمون های نهایی، در آنجا بودند.

این دانش آموزان روز ۱۵ آوریل در پی حمله شبه نظامیان اسلامگرای مظنون به شهر شیبوک ربوده شدند. پلیس نیجریه گفته است ۵۳ نفر از دختران فرار کرده اند.

گزارش های اولیه حکایت از انتقال دختران دانش آموز به جنگل وسیع سامبیسا دارند. در برخی گزارش ها گفته می شود دختران ناچار شده اند با ربایندگان خود ازدواج کنند یا آن که به مکانی دیگر برده شده اند.

مسئولیت این آدم ربائی را کسی یا گروهی هنوز به عهده نگرفته است؛ با این حال، حمله صورت گرفته، به دیگر عملیات گروه اسلامگرای بوکو حرام شباهت دارد.

بورنو یکی از سه ایالتی است که دولت نیجریه در ماه مه گذشته در آنها وضعیت فوق العاده اعلام کرد. نیروهای ارتش عملیاتی را برای درهم شکستن بوکوحرام آغاز کرده، اما حملات گسترده هنوز ادامه دارد.

در اثر انفجار یک بمب کارگذاشته شده در خودرویی در یک پایانه اتوبوس شامگاه پنجشنبه نیز، دست کم ۱۸ نفر کشته شدند. به گفته پلیس، در آن انفجار که در حومه ابوجا پایتخت نیجریه روی داد، ده ها نفر نیز مجروح شدند.

خشونت در حالی است که نیجریه برای به عهده گرفتن میزبانی اجلاس مجمع اقتصادی جهان در مورد آفریقا در هفته آینده آماده می شود. گولاک جاناتان رئیس جمهوری قول داده است امنیت جلسه را تامین کند.

او روز پنجشنبه گفت نیجریه در نبرد با آن چه که او، «اهریمنی که می خواهد انسانیت را از بین ببرد» خواند، پیروز خواهد شد.
XS
SM
MD
LG