لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۸

در حمله به دو روستای نیجریه ۳۰ تن کشته شدند


شبه نظامیان اسلامی مظنون حدود ۳۰ تن را در دو روستا در نزدیکی چیبوک در شمال نیجریه کشته اند. در آنجا ماه پیش دهها دختر دانش آموز ربوده شدند.

شاهدان در روستای آلاگارنو می گویند مردان مسلح سه شنبه شب حمله کردند و دست کم ۱۷ تن را کشتند. آنها همچنین محموله های مواد غذایی را سرقت کردند و خانه ها را به آتش کشیدند.

ساکنان روستای شاوا می گویند مهاجمان در جریان حمله ای در روز دوشنبه حداقل ۱۰ تن را کشتند.

خبرحملات روز چهارشنبه منتشر شد، یک روز پس از آن که در دو بمب گذاری در مرکز نیجریه دست کم ۱۱۸ تن کشته شدند. دو انفجار، در فاصله کوتاهی از یکدیگر، در یک بازار شلوغ روی داد.

مسئولیت حمله را هنوز کسی بر عهده نگرفته است. اما سوء ظن بی درنگ متوجه بوکو حرام شد – گروه اسلامگرای افراطی که مسئول هزاران مرگ در ۵ سال گذشته شناخته می شود.

بوکو حرام گفته است می خواهد یک حکومت اسلامی در شمال نیجریه تشکیل دهد، اما یک مشاور رئیس جمهوری می گوید شبه نظامیان انگیزه گسترده تری دارند.
او در مصاحبه ای با صدای آمریکا گفت گزارش های اطلاعاتی نشان می دهد بوکو حرام با القاعده، الشباب در سومالی و دیگر گروه های تروریستی ارتباط دارد. هدفش این است که نیجریه، افریقای غربی و کشورهای دیگر را بی ثبات کند.

گودلاک جاناتان رئیس جمهوری نیجریه بمب گذاری های روز سه شنبه در جوس را «بی رحمانه و اهریمنی» نامید و گفت به پیروزی در جنگ با تروریسم کاملا پای بند است.

روز سه شنبه همچنین قانون گذاران نیحریه رای دادند وضع فوق العاده را برای ۶ ماه دیگر در شمال شرقی کشور، که بوکو حرام در آنجا فعال است ، تمدید کنند.
XS
SM
MD
LG