لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۸ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۵۹

آنتونی بلینکن خواستار «آزادی فوری» رئیس جمهوری  نیجر و خانواده‌اش شد


آنتونی بلینکن در جریان یک کنفرانس خبری در حاشیه نشست وزیران خارجه کشورهای عضو ناتو در برلین، آلمان. ۱۵ مه ٢٠٢٢

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، شامگاه سه شنبه ۱۷ مرداد، بار دیگر خواستار «آزادی فوری» محمد بازوم، رئیس جمهوری مخلوع نیجر و خانواده‌اش شد. بازوم و خانواده‌اش، دو هفته است که در بازداشت کودتاچیان نیجر هستند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا اواخر روز سه‌شنبه در شبکه اجتماعی ایکس (X)، که قبلاً توییتر نامیده می‌شد، نوشت: «با محمد بازوم، رئیس جمهوری نیجر گفتگو کردم تا تلاش‌های ما را در یافتن راه‌حل صلح آمیز برای بحران قانون اساسی فعلی، بیان کنم.»

او‌ در ادامه افزود: «ایالات متحده درخواست خود برای آزادی فوری او و خانواده‌اش را تکرار می‌کند.»

به نوشته رویترز، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا گفت که مزدوران واگنر روسیه از بی ثباتی در نیجر کودتا زده که کشور همسایه‌اش مالی نیز شریک مسکو شده است، استفاده می‌کنند.

نیجر پس از کودتای نظامی و برکناری محمد بازوم رئیس‌جمهوری که نزدیک به دو هفته پیش روی داد، توسط نظامیان اداره می‌شود. گفته می‌شود که رهبران کودتا از گروه واگنر، که در مالی کشور همسایه نیجر حضور دارد، درخواست کمک کرده‌اند.

رهبران کودتا در نیجر در بیانیه‌ای که در تلویزیون ملی خوانده شد، «لمینه زینا علی ماهمان» را به عنوان نخست وزیر جدید این کشور معرفی کردند.

پس از آن که رهبران کودتا، روز سه شنبه از میزبانی هیاتی از اِکُواس خودداری کردند، به نظر می‌رسد که تلاش‌ها برای دیپلماسی در نیجر متوقف شده است.

حکومت نظامی نیجر روز سه‌شنبه از ورود هیات مشترک کشورهای آفریقایی و سازمان ملل به این‌ کشور ممانعت کرد و در برابر فشار برای مذاکره قبل از برگزاری نشست روز پنج‌شنبه اِکُواس درباره احتمال استفاده از نیروی نظامی، مقاومت کرد.

این اقدام، امیدها برای یافتن راه حل دیپلماتیک برای این بن بست که تهدیدی برای بی‌ثباتی هرچه بیشتر منطقه ساحل در غرب آفریقا است، کمرنگ کرده است.

مالی و بورکینافاسو کشورهای همسایه نیجر که تحت حکومت نظامیان نیز هستند، روز سه شنبه در نامه‌ای از شورای امنیت سازمان ملل خواستند تا از هرگونه اقدام مسلحانه علیه نیجر جلوگیری کند. آنها همچنین گفتند که این اقدام «عواقب غیرقابل پیش‌بینی» داشته و منجر به تجزیه اِکُواس خواهد شد.

XS
SM
MD
LG