لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۰

ایران به بلاگرهای نیوزیلندی بازداشت شده اجازه خروج داد


 تافر ریچ‌وایت و بریجیت تاک‌وری - تصویر اقتباسی از صفحه اینستاگرامی اکسپدیشن‌ارت منتسب به دو گردشگر نیوزیلندی بازداشت شده در ایران
تافر ریچ‌وایت و بریجیت تاک‌وری - تصویر اقتباسی از صفحه اینستاگرامی اکسپدیشن‌ارت منتسب به دو گردشگر نیوزیلندی بازداشت شده در ایران

روز چهارشنبه نیوزیلند اعلام کرد دو شهروند این کشور پس از چند ماه بازداشت، به سلامت ایران را ترک کرده‌اند.

گزارش‌های رسانه‌ای، بریجیت تاکری و تافر ریچوایت را دو بلاگر سفر معرفی می کنند که عکس های سفر های خود را در حساب کاربریشان به نام " اکسپدیشن ارت" در اینستاگرام و تارنمایشان منتشر می‌کنند.

آخرین پستی که این زوج منتشر کرده‌اند پیش از ورود آنها به ایران و مربوط به ترکیه است.

این دو مسیر مسافرت خود را در روی تارنمای بلاگ سفرشان منتشر کرده‌اند.

پیشتر جاسیندا آردرن، نخست‌وزیر نیوزیلند، اعلام کرده بود که دولت او در چند ماه گذشته به شدت تلاش کرده بود تا این دو از ایران خارج شوند.

مقامات نیوزیلند تاکید کرده‌اند که هیچگونه توافقی با ایران برای خروج این دو شهروند این کشور صورت نگرفته است. جزئیات کمی در مورد پرونده این زوج که سفرهای خود را در ایران مستند می کردند، در دست است. هیچ اطلاعاتی هم مبنی بر متهم یا زندانی شدن این زوج وجود ندارد.

در پی مرگ مهسا امینی و اعتراضات و نا آرامی های پس از آن، دولت نیوزیلند از شهروندان خود خواسته است که به ایران سفر نکنند. این کشور هشدار داده که به دلیل احتمال وقوع نا آرامی های خشونت آمیز و خطر دستگیری شهروندانش از سفر به ایران پرهیز کنند.

این دو بر خلاف توصیه رسمی دولت نیوزیلند مسیر سفر خود را تغییر نداده و از ایران دیدن کردند.

نیوزیلند با وجود وضعیت نامساعد این زوج، مرگ مهسا امینی را محکوم کرد و خواستار تحقیقات مستقل در این باره شد.

XS
SM
MD
LG