لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۱۹

گسترش اعتراضات در ایران؛ مراسم چهلم مهسا امینی: «مرگ بر رژیم بچه‌کش»


اعتراضات سراسری ایران، مراسم چهلم مهسا امینی، سقز چهارشنبه ۴ آبان ۱۴۰۱
اعتراضات سراسری ایران، مراسم چهلم مهسا امینی، سقز چهارشنبه ۴ آبان ۱۴۰۱

در چهلمین روز پس از کشته شدن مهسا امینی در بازداشت، اعتراضات و اعتصابات سراسری در شهرهای مختلف ایران در جریان است. شمار کثیری از شهروندان که تعداد آنها بر اساس تصاویر منتشر شده به هزاران تن می‌رسد، روز چهارشنبه ۴ آبان در آرامستان آیچی سقز حاضر شدند و جمهوری اسلامی را «رژیم بچه‌کش» خطاب کردند.

این در حالی است که نت بلاکز، که در زمینه رصد اینترنت فعال است، با انتشار توییتی تایید کرد که از صبح چهارشنبه و همزمان با برگزاری چهلمین روز درگذشت مهسا امینی اینترنت منطقه‌ای در سنندج و استان کردستان ایران قطع شده است.

گزارش‌های رسیده به صدای آمریکا حاکی از آن است که علاوه بر اعتراضات و اعتصابات گسترده، شماری از کارکنان ادارات هم‌زمان با چهلم مهسا امینی با لباس سیاه به نشان سوگواری در محل کار خود حاضر شده‌اند و درباره کشته‌شدگان اعتراضات با هم صحبت می‌کنند.

  • چهلم مهسا امینی

ویدئوی ارسالی به بخش فارسی صدای آمریکا در روز چهارشنبه ۴ آبان، انبوه جمعیت را بر مزار مهسا امینی نشان می‌دهد که شعار می‌دهند: «مرگ بر رژیم بچه‌کش»

ویدئوی ارسالی شما از شعار «مرگ بر رژیم بچه‌کش» در تجمع سقز – ۴ آبان
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:39 0:00

یک ویدیوی دیگر تظاهرات جمعیت قابل توجهی را به سمت آرامستان آیچی نشان می‌دهد و بنا بر گزارش‌ها، شماری از مردم از شهرهای اطراف سقز به سمت این شهر راهپیمایی کرده‌اند.

راهپیمایی مردم شهرهای اطراف سقز به سمت این شهر
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:41 0:00

در این ویدئو مردم بر مزار مهسا (ژینا) امینی شعار «ژن ژیان آزادی» می‌دهند.

جمعیت در آرامستان آیچی، در سقز‏ شعار: «ژن، ژیان، ئازادی»
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:20 0:00

مادر مهسا (ژینا) امینی هم‌زمان با چهلمین روز کشته شدن دخترش در یادداشتی در اینستاگرام از مردم سپاسگزاری کرد و نوشت: «دست تک‌تک شما عزیزان که معنای انسانیت را جاودانه ساختید می‌بوسیم و به دلگرمی بودن‌تان می‌مانیم تا بهاران روشن فردا.»

مژگان افتخاری، خطاب به دخترش ژینا (مهسا امینی) نوشته است: «تو رفتی و ناگهان هزار پنجره از هزار سوی عالم باز شد... کاش بودی و می‌دیدی جهانی به نامت نامدار نام ژینا شد» و «اگر امروز سرپاییم، اگر امروز رمق حرف زدن داریم، از لبریزی دنیایی به همدلی و همراهی با ما بود.»

او در این پیام اضافه کرده است: «ما خوشبخت و خوشوقت بودیم که غم‌مان را با تمام مردم دنیا قسمت کنیم، که زیر بار این آوار غم دودمان ژینا دود نشود.»

مادر مهسا همچنین خطاب به دخترش نوشته است: «تو نبودی که ببینی ملتی از هر قوم و دیار به نام ایران به پای دلداری دخترشان ژینا، دلدار دل داغدارمان شد.»

ویدیویی نیز از شلیک نیروهای امنیتی به معترضان در محله گیشا تهران در چهلم مهسا امینی منتشر شده است.

شلیک نیروهای امنیتی به معترضان در گیشا تهران چهلم مهسا امینی – ۴ آبان
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:11 0:00

در خیابان امیرآباد تهران، هم‌زمان با چهلمین روز کشته شدن مهسا (ژینا) امینی، معترضان شعار «مرگ بر دیکتاتور» و «نترسید نترسید ما همه با هم هستیم» می‌دهند.

  • اعتراضات دانشجویی

هم‌زمان با برگزاری مراسم چهلمین روز کشته شدن مهسا امینی در بازداشت، اعتراضات در شماری از دانشگاه‌های کشور ادامه دارد.

در دانشکده توانبخشی شیراز شماری از دانشجویان معترض شعار دادند: «آهای نشسته‌ها، مهسای بعدی از شماست»

در ویدیوی دیگری که برای صدای آمریکا ارسال شده معترضان در حال پایین آوردن تصاویر و بیلبوردهای خمینی و قاسم سلیمانی در دانشگاه علوم و تحقیقات تهران دیده می‌شوند و دانشجویان کسی را که اقدام به پایین آوردن این تصاویر می‌کند «باغیرت» می‌خوانند.

تجمع دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی بهشتی تهران، چهارشنبه ۴ آبان
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:15 0:00

در دانشگاه بهشتی تهران، نیروهای بسیج و حراست به دانشجویان معترض حمله می‌کنند تا آنها را بازداشت کنند.

همکاری بسیجی‌ها و حراست دانشگاه بهشتی برای حمله و بازداشت دانشجویان
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:48 0:00

هم‌زمان با گسترش اعتراضات در سراسر کشور، گزارش‌های تصویری حاکی از این است که کارکنان پالایشگاه تهران نیز امروز چهارشنبه اعتصاب کرده‌اند.

اعتصاب کارکنان پالایشگاه تهران همزمان با مراسم چهلم مهسا امینی
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:31 0:00

یک گزارش ویدئویی دیگر نیز تجمع پرشمار کادر درمان و معترضان را در نزدیکی سازمان نظام پزشکی تهران به تصویر کشیده است.

همچنین گزارش‌ها حاکی از آن است که در پی حمله و برهم زدن تجمع چهارشنبه ۴ آبان پزشکان و کادر درمان، محمد رازی، قائم مقام سازمان نظام پزشکی تهران، از سمت خود استعفا کرد.

تصویر منتسب به استعفای محمد رازی قائم مقام نظام پزشکی تهران
تصویر منتسب به استعفای محمد رازی قائم مقام نظام پزشکی تهران

در متن منتشر شده منتسب به او آمده که «شاهد صحنه‌های تلخ و از یادنرفتنی نیروهای امنیتی با خانم‌های پزشک» بوده و دیده است که یکی از پزشکان زن را روی زمین می‌کشیده‌اند.

  • اعتراضات دانش‌آموزی

بنا به گزارش رسیده به صدای آمریکا در روز چهارشنبه ۴ آبان، دانش‌آموزان برخی مدرسه‌ها اعتصاب کرده‌اند و در کلاس‌های درس حاضر نشده‌اند.

یک معلم شاغل در شهرستان فردیس در استان البرز به صدای آمریکا گفت، با وجود این که هیچ یک از بچه‌ها امروز چهارشنبه به مدرسه نیامده‌اند، اما اداره آموزش و پرورش معلم‌ها را موظف کرده که در کلاس‌های خالی حاضر شوند.

اعتراضات سراسری ایران، شعارنویسی روی نیمکت یک مدرسه در فردیس، استان البرز
اعتراضات سراسری ایران، شعارنویسی روی نیمکت یک مدرسه در فردیس، استان البرز

گزارش‌ها از تهران، خیابان سهروردی، حاکی از آن است که دختران دانش‌آموز در خیابان شعار «امسال سال خونه، سیدعلی سرنگونه» می‌دهند و مردم پشت سر آنها حرکت می‌کنند.

  • اعتصاب‌ها

در روز چهارشنبه ۴ آبان اعتراضات دانشجویی دست‌کم در دانشگاه‌های تهران دانشکده زبان و ادبیات، دانشکده کشاورزی و دانشکده فنی، بهشتی، الزهرا، آزاد سوهانک، علم و فرهنگ، آزاد اهواز، کرمان، آزاد همدان، نوشیروانی بابل، آزاد یزد، علوم پزشکی زاهدان، محقق اردبیلی، دانشگاه تبریز، آزاد بروجرد، آزاد واحد شمال تهران، دانشگاه باهنر کرمان، آزاد شیراز، سبزوار، هنر و معماری پارس، آزاد اراک، دانشگاه یزد، آزاد نجف‌آباد، آزاد کرج، علوم و تحقیقات تهران، و بوعلی همدان جریان داشته است.

همچنین گزارش‌ها از اعتصابات شماری از کسبه در تهران، تبریز، شیراز، بوشهر، و اصفهان خبر می‌دهند.

بنا بر گزارش‌ها، در تهران کسبه پاساژ علاالدین، کسبه خیابان دلاوران، کسبه لاله‌زار، کارکنان پالایشگاه تهران، کسبه خیابان ایرانشهر، و تالار بورس اعتصاب کرده‌اند. همچنین گزارش‌هایی از اعتصاب تالار بورس اصفهان، بازار کرمان، کسبه رشت، کارکنان فولاد بوتیا کرمان، اعتصاب کسبه اراک، فلکه احمدآباد، سنندج، شیراز، و مهاباد منتشر شده است.

  • اعتراضات سراسری

دور جدید اعتراضات از ۲۵ شهریور آغاز شده و در همه استان‌های کشور جریان داشته است.

در جریان این دور اعتراضات که پس از مرگ تحت بازداشت مهسا (ژینا) امینی از سر گرفته شده است، تا کنون شعارهایی از جمله «مرگ بر خامنه‌ای»، «مرگ بر دیکتاتور»، «زن، زندگی، آزادی»، «خامنه‌ای قاتله، حکومتش باطله»، «فتنه ۵۷، عامل هر فلاکت»، «این آخرین پیامه، هدف خود نظامه»، «آذربایجان بیدار است، حامی کردستان است»، «کردستان، چشم و چراغ ایران»، «کشتن برای روسری، تا کی چنین خاک بر سری»، «نه روسری، نه توسری، آزادی و برابری»، «فکر نکنید امروزه، قرار ما هرروزه»، «وای به روزی که مسلح شویم»، «رضا شاه،‌ روحت شاد» داده شده است.

مهسا امینی ۲۲ ساله که به همراه خانواده‌اش از سقز به تهران سفر کرده‌ بود، ۲۲ شهریور توسط گشت ارشاد بازداشت و به مرکز پلیس امنیت اخلاقی، مشهور به بازداشتگاه وزرا منتقل شد. او ساعاتی بعد با آمبولانس به بیمارستان کسری برده شد و در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شد و ۲۵ شهریور جان باخت.

* صدای آمریکا در حال حاضر نمی‌تواند صحت همه ویدیوها و گزارش‌ها را به طور مستقل تأیید کند.

  • 16x9 Image

    ساقی لقایی

    ساقی لقایی پس از چند سال همکاری با روزنامه‌های مختلف، در سال ۱۳۷۸ خبرنگار و سپس سردبیر پارلمانی و اقتصادی ایسنا شد. او از سال ۱۳۸۵ فعالیت حرفه‌ای خود را با تمرکز بر مسائل ایران و حقوق بشر ادامه داد و در بهار ۱۴۰۰ به بخش فارسی صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG