لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۲۴

واکنش مشترک وزرای خارجه استرالیا، کانادا و نیوزیلند نسبت به اعدام معترضان در ایران


محسن شکاری - مجیدرضا رهنورد
محسن شکاری - مجیدرضا رهنورد

وزرای خارجه استرالیا، کانادا و نیوزیلند در بیانیه‌ای مشترک نسبت به اعدام معترضان در ایران واکنش نشان دادند.آنها با بیان این که «فصل تاریکی در تاریخ معاصر ایران گشوده شده» این بیانیه را در دفاع از همه شهروندان ایران دانستند.

آنها با ابراز نگرانی از وضعیت زنان و دختران ایرانی بیان کردند: «وحشیگری رژیم ایران علیه مردم خود، به ویژه زنان و دختران، بی‌امان است و وضعیت بدتر می‌شود.»

به‌گفته این مقامات، مردم ایران با وجود تهدیدهایی که علیه آنها وجود دارد، امید خود را از دست نداده و شجاعانه خواستار رعایت کامل حقوق انسانی خود هستند.

آنها در ادامه بیانیه می‌گویند که نیروهای امنیتی ایران، همچنان به استفاده از روش‌های سختگیرانه برای سرکوب بی‌امان معترضان مسالمت‌آمیز، از جمله استفاده از قوای مرگبار و خشونت بی‌معنا علیه زنان و کودکان ادامه می‌دهند.

در این بیانیه ذکر شده که در ایران صدها نفر جان خود را از دست داده و هزاران نفر از جمله تعداد نامعلومی از کودکان در بازداشت هستند.

وزرای خارجه این سه کشور با اعلام اینکه از اعدام تظاهرکنندگان در پنجشنبه گذشته توسط جمهوری اسلامی «شوکه» شده‌اند، گفتند: «ممکن است بسیاری از زندانیان دیگر نیز به همین سرنوشت دچار شوند. سرپوش گذاشتن بر قتل‌های مورد تایید دولت در فرآیندهای مبهم قانونی، امری ناپسند است و هیچ چیز نمی‌تواند این اقدامات شرم‌آور را توجیه کند.»

آنها افزودند: «ما با مجازات اعدام در هر شرایطی برای همه مردم و در همه جا مخالفیم.»

این سیاستمداران برجسته همچنین از جمهوری اسلامی خواستار توقف سریع همه اعدام‌ها و پایان دادن به مجازاتهای ظالمانه و غیرانسانی شدند.

به‌گفته این مقامات «باید به خشونت رژیم ایران پایان داده شود و عدالت و پاسخگویی در قبال نقض آشکار حقوق بشر، که از شروع اعتراضات اتفاق افتاده، صورت بگیرد.»

در این بیانیه تصریح شده است: «اکنون زمان آن فرا رسیده که رژیم بشنود و عمل کند و به نگرانی‌های مشروع شهروندان خود رسیدگی کند. مردم ایران به اندازه کافی رنج کشیده‌اند و نشان می‌دهند که دیگر ساکت نخواهند شد.»

این مقامات ارشد دیپلماتیک همچنین تاکید کردند که حمایت‌شان از مردم ایران برای داشتن یک زندگی عاری از آزار و اذیت، تزلزل ناپذیر است.

XS
SM
MD
LG