لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۳

نرگس محمدی احضار به دادسرای اوین «در پنجمین پرونده» را نپذیرفت


نرگس محمدی. آرشیو
نرگس محمدی. آرشیو

نرگس محمدی، فعال حقوق بشر زندانی در ایران، روز ۲۸ خردادماه به شعبه دوم دادسرای امنیت اوین احضار شده و مانند دفعات گذشته اعزام به دادسرا را نپذیرفته است.

صفحه اینستاگرام نرگس محمدی، با اعلام این خبر، محاکمه او را مربوط به فعالیت‌های این مدافع حقوق بشر در داخل زندان دانسته است.

بر اساس اطلاعات این حساب اینستاگرامی، ضابط این پرونده وزارت اطلاعات بوده است و طی شش ماه گذشته این پنجمین پرونده است که با شکایت وزارت اطلاعات و به موجب فعالیتهای خانم محمدی در زندان اوین، علیه او در سه شعبه دادسرای امنیت به جریان افتاده است. یکی از پرونده‌ها پس از صدور کیفرخواست در شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب در حال رسیدگی است.

در حالیکه در ماه‌های گذشته نیز این فعال حقوق بشر در زابطه با پرونده‌های متفاوت احضار شده است، این مدافع حقوق بشر از حضور در این محاکم خودداری کرده است.

در این حساب اینستاگرامی آمده است که به موجب این پنج پرونده، طی شش ماه گذشته خانم محمدی یازده بار با احضاریه‌هایی که در دفتر بند زنان اوین به او ابلاغ شده به شعبات یک، دو و سه دادسرای امنیت اوین ناحیه ۳۳ و همچنین برای محاکمه به شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب احضار شده که در هیچ کدام از جلسات شرکت نکرده است.

نرگس محمدی در تازه‌ترین سخنان خود که در اینستاگرام منتشر شده، اعلام کرده است: «حکومت نمیتواند با پرونده سازی‌ها و برگزاری محاکمات و صدور احکام پی در پی من را وادار به سکوت کند.»

خانم محمدی تاکید کرده است: «در هیچ دادگاهی حضور نخواهم یافت و جمهوری اسلامی، قوه قضاییه و احکام دادگاه‌ها را به رسمیت نمی شناسم.»

نرگس محمدی به دلیل فعالیت‌های حقوق بشری و مدنی خود در داخل زندان بارها تحت فشار قرار گرفته است.

در یک نمونه، نرگس محمدی و گلرخ ایرایی، محبوس در زندان اوین، در پی ارائه مقاله در همایش مجازی «گفتگو برای نجات ایران»، به دستور دادسرای امنیت اوین ممنوع‌الملاقات شدند.

نرگس محمدی، ۵۱ ساله، که سابقه‌ای طولانی در حبس و تحمل مجازات‌های سنگینی همچون شکنجه و سلول انفرادی دارد در حال حاضر سرگرم سپری‌کردن حکم ۱۶ سال حبس خود در زندان اوین است.

XS
SM
MD
LG