لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۰

احمدرضا حائری به خاطر افشاگری مرگ دو زندانی سیاسی به سه ماه زندان اضافی محکوم شد


احمدرضا حائری
احمدرضا حائری

احمدرضا حائری زندانی سیاسی از سوی قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران به اتهام «نشر اکاذیب» به سه ماه و یک روز زندان اضافه محکوم شد.

برخی منابع نزدیک به این زندانی سیاسی خبر دادند که چهارشنبه ۳۱ خرداد حکم شعبه ۱۰۴۰ دادگاه کیفری ۲ تهران به آقای حائری ابلاغ شده است. وی متهم به نشر اکاذیب شده است.

نزدیکان این زندانی سیاسی می‌گویند مصداق این اتهام، افشاگری دو سال پیش آقای حائری درباره مرگ دو زندانی سیاسی در زندان تهران بزرگ است.

دو سال پیش این فعال سیاسی در چند رشته توئیت خبر داد که ساسان نیک‌نفس و امیرحسین حاتمی دو زندانی سیاسی در زندان تهران بزرگ جان باخته‌اند.

بعد از انتشار گزارش‌های احمدرضا حائری، خانواده این دو زندانی سیاسی پیگیر پرونده شدند و به تازگی مقامات سازمان زندان‌ها به خاطر شکایت خانواده امیرحسین حاتمی به دادگاه احضار شده‌اند. با این حال، افشاگر مرگ این دو زندانی سیاسی در پرونده‌ای دیگر خود به نشر اکاذیب محکوم شده است.

آقای حائری خود از اوایل بهار سال گذشته به اتهامات «اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت ملی» و «فعالیت‌ تبلیغی علیه نظام» زندانی و محکوم به بیش از سه سال زندان شد.

نهاد قوه قضاییه و سازمان زندانهای جمهوری اسلامی در سالهای گذاشته درباره زندانیان سیاسی مخفی‌کاری می‌کند. بکتاش آبتین و بهنام محبوبی دو زندانی سیاسی مشهوری بودند که در حین گذراندن ایام زندان در ایران جان باختند.

در نه ماه گذشته نیز موارد گسترده نقض حقوق بشر در زندان‌های جمهوری اسلامی منتشر شده است.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG