لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۲۴

ثبت شکایت «قتل عمد» در پی درگذشت ساسان نیک‌نفس، زندانی سیاسی


ساسان نیک‌نفس، زندانی سیاسی مشروطه‌خواه
ساسان نیک‌نفس، زندانی سیاسی مشروطه‌خواه

وکیل ساسان نیک‌نفس می‌گوید که برای روشن شدن چگونگی درگذشت این زندانی سیاسی، به همراه اولیای دم او پرونده‌ای را با طرح شکایت «قتل عمد» در دادسرای جنایی ثبت کرده است.

به گزارش وب‌سایت «امتداد نو»، علی شریف‌زاده، وکیل ساسان نیک‌نفس، با بیان این که سرپرست دادسرای جنایی، بازپرس، و رییس پزشکی قانونی نسبت به پیگیری دقیق موضوع قول داده‌اند، ابراز امیدواری کرده است که مسئولان قضایی شرایط مورد نیاز برای درمان زندانیان بیمار را فراهم کنند.

ساسان نیک‌نفس، زندانی سیاسی که با وجود بیماری‌های متعدد و عدم امکان تحمل زندان، دوره حبس خود را در زندان تهران بزرگ می‌گذراند، پانزدهم خرداد پس از انتقال به بیمارستان درگذشت.

وکیل ساسان نیک‌نفس پیشتر با تاکید بر این که برای روشن شدن علت فوت به مراجع قضایی شکایت خواهد کرد، به صدای آمریکا گفته بود با آن که علت مرگ این زندانی سیاسی را مصرف قرص اعلام کرده‌اند، اما باید علت فوت بررسی شود.

مقامات قضایی پانزدهم خرداد اعلام کردند که آقای نیک‌نفس «به علت خروج ترشحات خونی از دهان و بینی» در پی «مصرف چند قرص که از زندانیان گرفته بود»، به بهداری زندان تهران بزرگ منتقل شد. به گفته آنها، این زندانی در بهداری دوباره دچار تشنج شد و بعد از انتقال به بیمارستان فیروزآبادی تهران، جان خود را از دست داد.

آقای شریف‌زاده گفت که موکلش به بیماری‌های دیابت، کبد، و اعصاب و روان مبتلا بود و توان تحمل حبس را نداشت، اما مقامات قضایی موافقت نکردند که او پیش از گذراندن یک سوم مدت حبس، حتی با پابند آزاد بشود. این در حالی است که رعایت رژیم غذایی و مراقبت از او در شرایط زندان امکان‌پذیر نبود.

XS
SM
MD
LG